Inwestycje

Dziura pod olsztyńską Wysoką Bramą zniknie. Teren doczeka się rewitalizacji. Zobacz wizualizacje!

2024-09-16 13:42

Mieszkańcy Olsztyna zdążyli już przywyknąć do widoku dziury pod Wysoką Bramą, tuż przy wejściu na Stare Miasto. Ma to związek z pracami archeologicznymi z 2012 r., gdy natrafiono na część fortyfikacji. Od tamtej pory obiekt pozostawał odkryty, jednak nie stanowiło to wizytówki miasta. Już wkrótce może się to zmienić. Ratusz ma plan.

Dziura pod Wysoką Bramą szpeci centrum Olsztyna. Odkryto tam część fortyfikacji

Olsztynianie przyzwyczaili się już do dziury, którą można obserwować w pobliżu Wysokiej Bramy, tuż przy wejściu na starówkę. Choć większość z nich przyznaje, że nie jest to najlepsza wizytówka miasta, ma to związek z historią Olsztyna. Wszystko za sprawą prac archeologicznych poprzedzających przebudowę pl. Jedności Słowiańskiej. To 12 lat temu, w 2012 r., archeolodzy prowadzący badania natknęli się na unikatowy obiekt. Jak się okazało, była to część fortyfikacji dawnego Olsztyna. Obiekt przez kolejne lata pozostawał odkryty.

Ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo ten stan się zmieni. W czwartek (12 września) prezydent Olsztyna zapowiedział realizacje prac, mających na celu odmienienie tego miejsca.

To odpowiedzialność za tak unikatowy zabytek, a jednocześnie chęć uporządkowania przestrzeni prowadzącej wprost do historycznej części miasta – powiedział Robert Szewczyk. - Już złożyliśmy wniosek do samorządu województwa o dofinansowanie prac z unijnych funduszy. Poza tym współpracujemy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, by zaprezentować jak najlepszą formułę zagospodarowania tej przestrzeni i uczytelnienia reliktu.

Rondela zostanie ukryta w ziemi. Będzie też więcej zieleni

W ostatnich latach obszar przed Wysoką Bramą znacznie zmienił charakter, bo został zmodernizowany plac w ramach inwestycji tramwajowej, a dzięki dzięki zasadniczemu ograniczeniu ruchu kołowego jedynie do komunikacji zbiorowej, obszar aż do ratusza stał się naturalnym przedłużeniem Starego Miasta. Znajdują się tam m.in. brukowane nawierzchnie, są szersze chodniki, dokonano także zmiany charakteru fragmentu ul. Skłodowskiej-Curie na deptak.

Rondela zostanie odpowiednio zakonserwowana oraz ponownie ukryta w ziemi, aby taki obiekt nie ulegał degradacji – wyjaśnia zastępczyni prezydenta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Jednocześnie przygotowujemy odpowiednią dokumentację, która pozwoli nam przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie oraz uczytelniające relikt na powierzchni na obszarze przed Wysoką Bramą. Co ważne, przestrzeń ma zyskać jak najwięcej zieleni.

Wizualizacje sugerujące kierunek zmian pod Wysoką Bramą można zobaczyć poniżej.

Posłuchaj: Oskar Biedrzyński rozmawia z Robertem Szewczykiem, prezydentem Olsztyna o zagospodarowianiu "dziury" przed Wysoką Bramą

Rewitalizacja tego obszaru miałaby zostać wsparta unijnymi pieniędzmi. Szacowany koszt, dotyczący w znacznym stopniu prac konserwatorskich przy rondeli oraz jej zasypaniu to nieco ponad 2,8 mln zł, z czego wsparcie z budżetu unii jest planowane na poziomie ok. 2,4 mln zł. Realizacja zadania jest zaplanowana głównie na 2025 r.

W poniższej galerii możecie zobaczyć, jak obecnie prezentuje się ten teren.

Dni Olsztyna 2024. Jarmark Jakubowy rozpoczął święto miasta!
50 pytań o Olsztynie. Pytamy o wszystko! Odważysz się? [QUIZ]
Pytanie 1 z 50
Na początek coś prostego. Kto jest patronem Olsztyna?