Europejski Dzień bez Samochodu 2024. Co to za święto?
Co roku 22 września na Starym Kontynencie obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. W tym roku przypada on w niedzielę. Kampania ma promować proekologiczne idee i wpłynąć na zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian wiele miejscowości promuje korzystanie z komunikacji miejskiej, rowerów lub innych ekologicznych środków transportu. W wielu miastach, również w Polsce, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety na przejazdy miejskimi pojazdami, ale muszą posiadać przy sobie dowód rejestracyjny auta.
W tym roku do akcji przystąpiło wiele miast, m.in. Warszawa, Kraków czy Suwałki. Dzień Bez Samochodu kończy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
Czy w Olsztynie pojedziemy komunikacją miejską za darmo?
W Olsztynie od wielu lat mieszkańcy nie mieli możliwości skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej. W tym roku będzie podobnie. Dlaczego? Wprowadzenie takiego rozwiązania wiąże się z uchwałą. Rada miasta musiałaby ją podjąć na sesji, jednak tak się nie stało także w tym roku. Przypomnijmy, że od 1 września tego roku kolejna grupa może jeździć komunikacją miejską za darmo. Tym razem uprawnienia te uzyskali uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych do ukończenia 19. roku życia. Jednak są pewne warunki do spełnienia. Ich rodzice lub opiekunowie prawni muszą mieszkać na terenie miasta oraz rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.
Miasto od wielu lat promuje ideę jeżdżenia do pracy lub szkoły komunikacją miejską, rowerem lub hulajnogą, a także chodzenie pieszo. W tym celu urzędnicy zachęcają do udziału w kampanii edukacyjnej pod nazwą „Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem”, która promuje zmianę nawyków transportowych. Rozpoczęła się ona 9 września i potrwa do 22 września.
Wybieranie alternatywnych, ekologicznych środków transportu i wykorzystanie ich w codziennych podróżach pozytywnie wpływa nie tylko na jakość środowiska, ale także na zdrowie mieszkańców
– mówi prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk.
Tegoroczna akcja jest skierowana głównie do przedszkoli. Będzie polegać na gromadzeniu jak największej liczby „aktywnych kilometrów”, które można zdobyć, podróżując do placówki pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym ekologicznym środkiem transportu.
Aby wziąć udział w akcji, każde przedszkole zobowiązane jest nagrać krótki filmik promujący alternatywne środki transportu, a obowiązkiem dzieci jest codzienne wypełnianie „karty aktywności”, na której należy wpisać rodzaj środka transportu oraz liczbę przebytych kilometrów
– wyjaśnia zastępczyni prezydenta Olsztyna, Justyn Sarna-Pezowicz.
Kilometry mogą zbierać dla danego przedszkola jego wychowankowie, pracownicy, rodzice i inne osoby, które chcą wesprzeć wybraną placówkę. Zadaniem tych osób jest wypełnianie specjalnej „wkładki dla członków rodzin”.
Trzy najbardziej aktywne przedszkola dostaną interaktywne monitory z oprogramowaniem do nauki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast indywidualni uczestnicy rywalizacji mogą liczyć na rowerowe gadżety - kaski, bidony, lampki, dzwonki i odblaski.
Przedsięwzięcie jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który obchodzony jest w dniach 16-22 września.
Nowe miejsce rekreacji dla olsztynian. Kierowcy mogli się zdziwić, wjeżdżając w tę popularną ulicę [ZDJĘCIA]