Wojna w Ukrainie

Dwie wolontariuszki z Ukrainy działają jako tłumaczki w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym

2023-03-21 17:00

Żanna i Wiktoria Białoszyckie - siostry studiujące na UWM, od ponad roku wspierają olsztyński Szpital Dziecięcy jako tłumaczki języka ukraińskiego i polskiego. Pomagają uchodźcom z Ukrainy porozumieć się z lekarzami oraz odnaleźć się w złożonej terminologii lekarskiej.

Siostry wolontariuszki mają polskie pochodzenie, ale ich rodzinnym krajem jest Ukraina. Aktualnie studiują na 6. roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pomimo dużej ilości nauki wykazują godną podziwu dyspozycyjność i zaangażowanie, pomagając od początku wybuchu wojny w Ukrainie jako tłumaczki w Szpitalu Dziecięcym.

– Zostałyśmy zaangażowane rok temu, prawie od razu jak wybuchła wojna w Ukrainie. Od tamtego czasu przychodzimy tutaj i tłumaczymy z języka ukraińskiego na polski oraz z polskiego na ukraiński dla pacjentów w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Na początku tłumaczyłyśmy dokumentację medyczną, którą tutaj pacjenci przywieźli ze sobą, ale również porady lekarskie i badania – mówi Wiktoria Białoszycka. – Nie ma specjalnej przyczyny, czemu chcemy pomagać. Mi się wydaje, że to tylko przez wzorzec naszej mamy. Mamy to w sobie, że jeżeli możemy komuś pomóc, po prostu to robimy. Tyle ile mamy czasu, tyle co możemy, staramy się pomóc, nie oczekując na nic – dodaje Żanna Białoszycka.

Posłuchaj: Żanna i Wiktoria Białoszyckie opowiadają o wolontariacie w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym

Podziękowania za dotychczasową pracę wręczyły obu wolontariuszkom w imieniu dyrekcji szpitala: dr n. o zdr. Ewa Romankiewicz, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa oraz mgr piel. Lidia Rutka, pielęgniarka epidemiologiczna.

– Bardzo się cieszę, że poświęcają Panie swój czas i służą swoją wiedzą personelowi naszego szpitala w sytuacjach, gdy do postawienia dobrej diagnozy i ustalenia planu leczenia pacjenta pochodzącego z Ukrainy niezbędne jest skorzystanie z usług tłumacza – podkreśliła dr n. o zdr. Ewa Romankiewicz. – Dzięki takiemu wsparciu i zaangażowaniu nasi specjaliści mogą jeszcze skuteczniej i z zachowaniem większego komfortu, bo bez bariery komunikacyjnej, pomagać obcokrajowcom.

Wojna w Iraku dała Putinowi wymówkę dla inwazji na Ukrainę