Dwa mazurskie miasta mogą zostać uzdrowiskami. Podjęto pierwsze kroki

i

Autor: UM Orzysz, UM Mrągowo

zdrowie

Dwa mazurskie miasta mogą zostać uzdrowiskami. Podjęto pierwsze kroki

2023-10-19 14:10

Już niedługo dwa mazurskie miasta mogą uzyskać status uzdrowiska. Władze obu miejscowości podjęły już pierwsze kroki w tej sprawie. Jedno z nich uzyskało środki na ten cel, drugie podpisało umowę na wykonanie niezbędnej dokumentacji. O jakich miastach mowa? Odpowiedź znajduje się w artykule poniżej.

To mazurskie miasto może zostać uzdrowiskiem. Są na to pieniądze

Orzysz położony w powiecie piskim już za kilka lat może zostać uzdrowiskiem. Miasto otrzymało m.in. na ten cel dofinansowanie z programu Polski Ład.

- Złożone przez nas wnioski znalazły uznanie Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Otrzymaliśmy środki finansowe tym razem 8 000 000 zł, z których zostaną sfinansowane trzy inwestycje – poinformował Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza.

Środki mają zostać przeznaczone m.in. na budowę tężni pomiędzy ul. Leśną i 1 Maja, co ma pomóc samorządowi uzyskać status uzdrowiska. Orzysz z Funduszu Inwestycji Strategicznych otrzymał na ten cel 3 mln 600 tys. zł.

Mrągowo również chce zostać uzdrowiskiem

Okazuje się jednak w ostatnim czasie nie tylko Orzysz poczynił kroki w kierunku uzyskania statusu uzdrowiska. Władze Mrągowa także podjęły podobne działania.

- Mamy stwierdzone certyfikatami państwowymi właściwości lecznicze borowin, zbadany został mikroklimat, teraz czas na wykonanie niezbędnego operatu uzdrowiskowego – powiedział Stanisław Bułajewski, burmistrz miasta. - Jest to bardzo ważny krok do tego, by miasto Mrągowo, może nie od razu stało się uzdrowiskiem, ale było obszarem ochrony uzdrowiskowej.

11 października w Urzędzie Miejskim w Mrągowie podpisano umowę z Pracownią Bioklimatologii i Ergonomii Środowiskowej w Warszawie na sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Zakłada ona m.in. przygotowanie operatu uzdrowiskowego. Jest to dokument, który zawiera charakterystykę obszaru pod względem możliwości uznania go za uzdrowisko lub obszar ochrony uzdrowiskowej. Jest niezbędny w procesie starania się samorządu o status uzdrowiska. Prace nad mrągowskim operatem mają potrwać 12 miesięcy.

Kompleks uzdrowiskowy mógłby powstać na terenie i w okolicach obecnego mrągowskiego parku im. Juliusza Słowackiego, położonego przy drodze wyjazdowej w stronę Kętrzyna. Przed II wojną światową mieściło się tam uzdrowisko klimatyczne „Waldheim”, które było bardzo popularne i odwiedzało je bardzo wielu kuracjuszy.

- Jeżeli powrócimy do dawnych, dobrych tradycji, to będziemy mieć z tego tylko korzyści, które przełożą się na wzrost zatrudnienia i rozwój przedsiębiorczości, a w tym turystyki – dodał włodarz miasta. - Droga do naszych założeń nie jest prosta, ale wiem, że na pewno zrealizujemy nasze plany.

W województwie warmińsko-mazurskim jest jedno uzdrowisko. To Gołdap. O taki status starają się również Lidzbark Warmiński, Górowo Iławeckie, Frombork i Miłomłyn.

Eska Summer City Olsztyn! 41. Piknik Country & Folk Mrągowo 2022

Jesienny Ogień 2023. Wojsko Polskie pokazał najlepsze uzbrojenie na poligonie w Orzyszu