Dramat w Górach Izerskich. Piorun poraził grupę osób
Do zdarzenia doszło w czwartek (13 czerwca) po południu na przełęczy Łącznik w Górach Izerskich. – Znajdowały się tam grupa 24 osób, w tym dzieci. Turystów zaskoczyła burza, osoby z tej grupy zostały porażone piorunem. Wszyscy zostali już ewakuowani do Świeradowa Zdroju – powiedział PAP naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Adam Tkocz.
Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o wypadku o godz. 14.30. – Nie odnotowaliśmy na tym terenie burzy, więc to mogło być pojedyncze uderzenie pioruna – powiedział PAP kpt. Przemysław Rogalewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.
Dodał, że na miejsce wysłano pięć zastępów PSP i OSP. – Pomagamy Pogotowiu Ratunkowemu. Według naszych informacji do szpitali przewieziono siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych – powiedział kpt. Rogalewicz. Z informacji PAP wynika, że nie są to groźnie obrażenia. Uczestnikami wycieczki, która ucierpiała w wyniku wyładowania atmosferycznego, był m.in. dzieci z niepełnosprawnościami.
W akcji ratunkowej brały udział dwa zespoły GOPR. Wcześniej GOPR podał, że do szpitali trafiły trzy osoby.
Ostrzeżenia przed burzami na Dolnym Śląsku
Przypominamy, że w województwie dolnośląskim w czwartek do godzin wieczornych obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Alertami objęte są takie powiaty jak: kłodzki, wałbrzyski, Wałbrzych, karkonoski, Jelenia Góra, lwówecki, lubański oraz zgorzelecki. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie możliwy grad – informuje IMGW.
– Ten przykry incydent ponownie przypomina nam, że każda burza – nawet najsłabsza – może być niebezpieczna, dopóki generuje wyładowania atmosferyczne. W górach, jeśli widzimy i słyszymy nadciągającą burzę, nie warto ryzykować, należy schodzić w dół lub udać się do najbliższego schroniska, aby tam przeczekać groźną pogodę. Jeśli nie słychać grzmotów, sygnałem alarmowym do ich wystąpienia w górach mogą być również nagłe, intensywne opady deszczu, które świadczą o możliwości szybkiego rozwoju burzy w okolicy. Najlepiej jednak przed wyjściem w góry sprawdzić prognozę pogody i zwrócić uwagę, czy prognozowane jest wystąpienie burz – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.
Polecany artykuł:
Burze z ulewami nad Polską. Podtopione budynki i szpital w Głuchołazach