W styczniu 2022 roku czeka nas sporo wolnego. To dobra wiadomość dla tych, którzy planują odpocząć od pracy korzystając z uroków zimy. Pierwszy długi weekend będzie można zrobić sobie już w dniach 1-3 stycznia. Jak to możliwe? Nowy Rok, będący dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada tym razem w sobotę, w związku z czym pracodawca zobowiązany jest dać pracownikowi dodatkowy dzień wolny w innym terminie. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Termin odbioru dodatkowego dnia wolnego za Nowy Rok wypadający w sobotę 1 stycznia wyznacza pracodawca, co nie oznacza, że wcześniej nie skonsultuje tego z pracownikami. Dzień odbioru powinien jednak zostać przyznany w okresie rozliczeniowym występowania święta.
Na kolejny, tym razem czterodniowy weekend, możemy liczyć zaledwie kilka dni później – od 6 do 9 stycznia. Święto Trzech Króli wypada bowiem w 2022 roku w czwartek. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by piątek wziąć wolny i zrobić wypad w góry, na Mazury lub nad nasze polskie morze.
W styczniu w szkołach rozpoczynają się także dwutygodniowe ferie zimowe. Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, odbędą się one tradycyjnie w czterech turach:
- 17 - 30 stycznia 2022 r. (województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie);
- 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. (województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie);
- 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. (województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie);
- 14 – 27 lutego 2022 r. (województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).