W grudniu, nie licząc niedziel, przysługują nam dwa dni ustawowo wole od pracy. Mowa o zbliżających się święta Bożego Narodzenia – 25 i 26 grudnia. W tym roku przypadają na środę i czwartek, co oznacza, że jeżeli weźmiemy urlop w piątek, 27 grudnia, zyskamy długi weekend. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy muszą brać wolne, by przedłużyć świętowanie. Chodzi o pracowników urzędów. W niektórych miastach czy gminach władze postanowiły ustanowić 27 grudnia 2024 roku dniem wolnym od pracy. Warto jednak podkreślić, że w wielu przypadkach wolny dzień trzeba będzie jednak odrobić w innym terminie. W przypadku urzędów najczęściej jest to dodatkowa sobota pracująca.
Dodatkowy dzień wolny w piątek, 27 grudnia. Komu przysługuje?
Dzień wolny od pracy 27 grudnia będą mieli m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Takie zarządzenie wydał właśnie burmistrz miasta Rafał Dąbrowski.
– Ustala się dzień 27 grudnia 2024 r. (piątek) dodatkowym dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miejskiego w Ostródzie, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ustalenie dodatkowego dna wolnego od pracy nie dotyczy pracowników zabezpieczających w niezbędnym zakresie dyżury w Straży Miejskiej oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego – poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu.
Wolny piątek po świętach Bożego Narodzenia będą mieli także pracownicy innych instytucji. Podobne decyzje wydano m.in. w:
- Starostwie Powiatowym w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie),
- Sądzie Rejonowym w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie),
- Urzędzie Miejskim w Jastrzębiu (woj. mazowieckie),
- Urzędzie Gminy Jabłoń (woj. lubelskie),
- Urzędzie Gminy Jerzmanowice – Przeginia (woj. małopolskie),
- Sądzie Rejonowym w Pruszkowie (woj. mazowieckie),
- Prokuraturze Okręgowej w Krakowie (woj. małopolskie).
27 grudnia to święto państwowe
Przypomnijmy też, że 27 grudnia święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nie jest jednak dniem ustawowo wolnym od pracy. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.
Tak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w PRL. To był zupełnie inny świat