Ciekawostka

Dawniej były tam pola, teraz jest lotnisko. Zobacz zdjęcia olsztyńskich Dajtek, które mają ponad wiek

2024-11-06 13:55

Dawniej były tam pastwiska, następnie plac musztry, a teraz teren ten należy do aeroklubu warmińsko-mazurskiego. Obecne lotnisko na olsztyńskich Dajtkach ma długą i bogatą historię. Pełniło też różne funkcje, a korzystali z niego m.in. żołnierze niemieccy podczas II wojny światowej. Jak kiedyś się prezentowało? Możecie to zobaczyć w naszej galerii.

Lotnisko na Dajtkach ma bogatą historię. Dawniej były tam pastwiska

Dajtki to osiedle Olsztyna, które nie zawsze leżało w granicach administracyjnych miasta. Dawniej była to wieś, którą założono już w 1355 r. Teraz kojarzy się głównie z lotniskiem, ale kiedyś tereny te pełniły zupełnie inne funkcje. Początkowo wykorzystywano je jako pastwiska i nieużytki, jednak od roku 1814 dzierżawiła je wojsku, które zorganizowało tam tak zwany „exerzierplatz”, co można przetłumaczyć jako plac musztry lub plac ćwiczeń, gdzie żołnierze niemieccy ćwiczyli strzelanie.

Po I wojnie światowej postanowiono wybudować port lotniczy w pobliżu Olsztyna. Do tego celu wybrano w 1926 r. największy w pobliżu miasta teren o płaskiej powierzchni (2,8 km na 1,5 km) w pobliżu wsi Dajtki. Pierwotnie lotnisko miało służyć celom cywilnym. 18 czerwca 1913 roku wylądował na nim pierwszy samolot. 1 czerwca 1926 roku uruchomiono regularne loty pasażerskie Lufthansy na linii Malbork-Elbląg-Gdańsk trwające 125 minut. Okazały się jednak one nieopłacalne i jesienią 1928 roku zostały zawieszone. Lotnisko utrzymywano jednak nadal i wykorzystywano do edukacyjno-rozrywkowych lotów nad miastem dla młodzieży. Wówczas klasyfikowano je jako Verkehrslandeplatz, a od roku 1932 jako Verhehrsflughafen II, co oznaczało lotnisko użytku cywilnego.

27 sierpnia 1933 r. na lotnisku wylądował samolot z Adolfem Hitlerem. W roku 1939 lotnisko zostało sklasyfikowane przez Luftwaffe już jako lotnisko operacyjne (Einsatzhafen), a więc nieoficjalnie przystosowane do użytku wojskowego, posiadało pole wzlotów o nieutwardzonej nawierzchni, jego rozmiary wynosiły 595 na 595 metrów. Znajdowały się tam dwa hangary w południowo-wschodniej części lotniska. W czasie wojny przejęte zostało przez armię Wehrmachtu, głównie w celach szkolenia szybowcowego, a następnie Armię Czerwoną. 18 kwietnia 1945 r. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły stałą komunikację lotniczą na trasie Warszawa - Olsztyn - Gdańsk - Bydgoszcz – Warszawa.

Dajtki na starych zdjęciach. Zobacz fotografie nawet sprzed wieku

W okresie powojennym z lotniska w Dajtkach korzystali także Jan Paweł II - w okresie 5 czerwca – 6 czerwca 1991 r., a także Aleksander Kwaśniewski, który lądował tam 12 maja 2003 r. Obecnie służy wyłącznie do celów cywilno-sportowych. Wykorzystywane też jest przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Lotnisko należy do aeroklubu warmińsko-mazurskiego. Istnieją w nim sekcje: spadochronowa, szybowcowa i samolotowa.

Jak tereny te prezentowały się w minionym wieku? Możecie to zobaczyć w naszej galerii.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Eska Summer City Olsztyn! X Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach

Największe, najmniejsze, najbardziej zaludnione. Jak dobrze znasz osiedla Olsztyna? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Które osiedle jest największe pod względem powierzchni?