Czy rozpoznasz tego grzyba po zdjęciu? Zagadka leśników sprawiła grzybiarzom problemy!

i

Autor: pixabay.com/ Facebook: Lasy Państwowe Czy rozpoznasz tego grzyba po zdjęciu? Zagadka leśników sprawiła grzybiarzom problemy!

ciekawostka

Czy rozpoznasz tego grzyba po zdjęciu? Zagadka leśników sprawiła grzybiarzom problemy!

2023-08-23 14:11

Sezon na grzyby na dobre rozpoczyna się dopiero jesienią, ale już teraz można znaleźć wiele ciekawych okazów. Należy jednak uważać. Niektóre gatunki grzybów jadalnych są bowiem łudząco podobne do trujących. Czy potraficie rozpoznać grzyba po zdjęciu? Zagadka leśników opublikowana w mediach społecznościowych sprawiła grzybiarzom niemałe problemy!

Czy rozpoznasz tego grzyba po zdjęciu?

Lasy Państwowe opublikowały na swoim profilu facebookowym post z podchwytliwą zagadką. Dotyczy ona gatunku grzyba. – Borowik szlachetny (zwany prawdziwkiem) i goryczak żółciowy mogą się amatorom leśnych darów mylić. Jak myślicie, który grzyb jest na zdjęciu? – pytają leśnicy.

Borowik szlachetny ma kapelusz półkolisty, wypukły i matowy. Spód kapelusza zbudowany jest z rurek. Jego pory są białawe, kremowe, potem żółtozielone i nie zmieniają barwy po dotknięciu. Trzon ma drobną siateczkę żyłek. Borowik szlachetny wyróżnia się orzechowym smakiem i co najważniejsze – jest jadalny.

Goryczak żółciowy z kolei ma kapelusz półkolisty, wypukły lub płaski, u młodych zamszowaty, u starszych gładki a po deszczu lepki. Spód kapelusza ma białawe pory, ale z wiekiem lub po dotknięciu zmieniają kolor na różowy. Na trzonie grzyba widać wyraźną brązową siateczkę. Smak ma gorzki, ale za to przyjemny zapach, co może być zdradliwe. Goryczak żółciowy nie jest jadalny, może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Zagadka leśników sprawiła grzybiarzom problemy

Internauci nie są zgodni, jaki grzyb przedstawiono na zdjęciu. Niektórzy twierdzą, że rozpoznanie gatunku grzyba na podstawie samego zdjęcia nie jest możliwe.

– Ciężko tak z fotki. Ale na pierwszy ogień dałbym prawdziwka. Inaczej to wygląda, jak patrzysz w realu – komentuje jeden z internautów.

W pozostałych komentarzach naprzemiennie pojawia się borowik szlachetny z goryczakiem żółciowym.

– Jadalny. Goryczak ma bardziej zgniłozielonkawy kapelusz, jak płyta pilśniowa… ten jest zdecydowanie brunatno-rdzawy, choć jasny. Może specyfika lasu, w którym rósł… – czytamy pod zdjęciem.

A jakie jest wasze zdanie? Czy potraficie rozwiązać tę zagadkę? Dajcie znać w komentarzu!

Grzyby w Olsztynie towarem luksusowym. Za słoik marynowanych zapłacisz nawet 150 zł!

Czy warto jeść grzyby?