Obowiązek zakrywania twarzy. Czy mogę jeść "na ulicy" w czasie pandemii koronawirusa?
Czy można zjeść gofra, lody lub napić się wody idąc ulicą? W ostatnim czasie zapewne nie raz byliśmy świadkami sytuacji, kiedy to spacerowicz kupił w sklepie małą przekąskę, po czym zdjął maskę, by ją zjeść. Czy to zgodne z nowymi przepisami? Czy policja może wlepić nam mandat za zdjęcie maseczki w celu spożywania pokarmu w miejscu publicznym? Główny Inspektorat Sanitarny komentuje:
Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej „na wynos”, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu.
Czy za brak maseczki w miejscu publicznym można dostać mandat?
Osoby, które zlekceważą obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami w postaci pouczeń bądź mandatów karnych.
- Policjanci podejmujący interwencje w sprawie łamania przepisów dotyczących ograniczeń i nakazów związanych ze stanem epidemii, cały czas działają w oparciu o te same przepisy co dotychczas, czyli m.in. art. 54 kodeksu wykroczeń. A więc sankcje również pozostają niezmienne, o ile ustawodawca ich nie zmieni. - informuje mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
Gdzie trzeba nosić maseczkę?
Od czwartku, 16 kwietnia, do odwołania mamy obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Obowiązek ten dotyczy nas podczas przebywania w:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego;
- w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
- na drogach i placach,
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)
Kto jest zwolniony z noszenia maseczki? Informacje znajdziesz TU: Obowiązek zakrywania nosa i ust. Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę?