Fake News w sieci. Czy promienie słoneczne leczą koronawirusa?
W sieci krąży wiele nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa. Dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło ruszyć z kolejną już odsłoną akcji #StopFakeNews, która ma na celu przekazać rzetelne informacje na temat COVID-19. W ramach akcji profesor Andrzej Horban obala mity związane z koronawirusem. Jednym z nich jest przekonanie, że promienie słoneczne leczą koronawirusa.
- Określenie "wyleczyć koronawirusa" jest niepoprawne. Wirus jest wirusem, a choroba wywołana jest zakażeniem koronawirusem. Są to dwie różne rzeczy. - tłumaczy prof. Horban.
Promienie słoneczne NIE leczą z koronawirusa, a mogą jedynie zmniejszyć transmisję wirusa. - Spodziewamy się, że jeżeli słońce będzie działało w taki sposób, jak działa zazwyczaj, tzn. będzie przepuszczało przez atmosferę ziemską więcej promieni ultrafioletowych to w tym momencie transmisja koronawirusa będzie znacznie zmniejszona. Dlatego że promienie ultrafioletowe mają tą podobną właściwość, że degradują materiał biologiczny.
- Wakacje 2020 tylko w Polsce? Wiceminister odpowiada
- Wiemy, dlaczego dane o zgonach w Polsce nie są wyższe. Ile osób naprawdę zabija COVID-19?
- Czy koronawirusa wywołały wielkie korporacje? Specjalista nie ma wątpliwości
- Czy nosząc maseczkę zwiększamy ryzyko zachorowania na koronawirusa? Prawda czy fałsz?
- Czy ibuprifen szkodzi chorym na koronawirusa? Są oficjalne informacje z Polski [WIDEO]
- Czy koronawirus jest wszędzie? Czy długo utrzymuje się na przedmiotach?
Kiedy koniec epidemii w Polsce? Czy lato może zatrzymać koronawirusa?
Słońce i większa ilość promieni ultrafioletowych może spowodować zahamowanie koronawirusa latem. Oznacza to niestety również, że po sezonie letnim - jesienią - liczba zachorowań może ponownie się zwiększyć.
- Nasze oczekiwania są takie, że jeżeli będzie dużo tych promieni ultrafioletowych, czyli słońce będzie długo i wysoko świecić, to zostanie zahamowana transmisja wirusa w społeczeństwie. Dlatego też przypuszczamy, że w lecie będzie zakażeń mniej, natomiast na jesieni znowu tych promieni ultrafioletowych mniej i będziemy mieli nawrót chorób epidemii. - informuje prof. Andrzej Horban.