Rekrutacja do służby w straży granicznej prowadzona jest przez cały rok. By jednak zostać funkcjonariuszem, trzeba spełnić szereg warunków. Służbę w straży granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Kandydat na funkcjonariusza nie może być karany, musi posiadać nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie i odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby. To jednak nie wszystko. By zyskać szansę na pracę w straży granicznej, trzeba również pozytywnie zaliczyć procedurę kwalifikacyjną składającą się z dwóch etapów. W pierwszym kandydat składa niezbędne dokumenty, uczestniczy we wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej oraz badaniu psychologicznym. Do tego przeprowadzane zostaje badanie psychofizjologiczne z użyciem wariografu. Drugi etap składa się z testu z wiedzy ogólnej, testu wybranego języka obcego, testu sprawności fizycznej oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Po pozytywnym ukończeniu II etapu postępowania kwalifikacyjnego (uzyskaniu co najmniej 12 pkt. z egzaminów), kandydat kierowany jest do komisji lekarskiej celem ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w straży granicznej.
Czy dostaniesz się do straży granicznej? Testy z poprzednich lat. Takie pytania mogą pojawić się na teście z wiedzy ogólnej
Zadaniem, którego kandydaci mogą obawiać się najbardziej, jest podejście do pisemnego testu z wiedzy ogólnej. Obejmuje on podstawowe wiadomości o społeczeństwie, wiadomości z geografii politycznej, historii Polski i historii najnowszej na poziomie szkoły średniej. Padają tam pytania m.in. takie jak data wybuchu pierwszej wojny światowej, kto obecnie pełni funkcję Komendanta Głównego Straży Granicznej czy też ile czasu zajmuje Ziemi okrążenie Słońca. By sprawdzić, jak poradziłbyś sobie na teście, zapraszamy do rozwiązania naszego quizu. Znajdziesz tam pytania z testów z poprzednich lat.