Muzeum Warmii i Mazur
- Zamkowa 2
- Ocena Google 4.4
- https://muzeum.olsztyn.pl
Muzeum Warmii i Mazur ma swoją siedzibę w gotyckim Zamku Kapituły Warmińskiej, najsłynniejszym zabytku Olsztyna. W górującej nad miastem warowni mieszkał przez kilka lat Mikołaj Kopernik. Najcenniejszym eksponatem jest tablica astronomiczna, którą w 1517 roku sporządził osobiście Kopernik. To jedyny na świecie instrument, który zachował się po słynnym astronomie. Ocalał również inkunabuł medyczny z odręcznymi notatkami Kopernika, jedyny taki w Polsce. Prócz tego znajdziemy tu ogromny zbiór eksponatów, pochodzących głównie z muzeów położonych na terenach Prus Wschodnich. Miłośnicy historii, archeologii, dawnych kultur i rzemiosła artystycznego będą się tu czuli jak w domu. Z kolei na miłośników sztuki czekają obfite kolekcje gotyckich rzeźb, religijnych obrazów i portretów. Zamek jest przepiękny, zdecydowanie wart zobaczenia od środka. Latem można tu z wieży zamkowej oglądać przepiękną panoramę Olsztyna.
Dom Gazety Olsztyńskiej
- Targ Rybny 1
- Ocena Google 4.6
- https://gazeta.muzeum.olsztyn.pl
Muzeum Dom Gazety Olsztyńskiej istnieje od 1992 roku. Mieści się w zrekonstruowanym budynku, w którym przed II wojną światową miała siedzibę redakcja i drukarnia jedynej polskiej gazety na Warmii. Prezentowane eksponaty, których zgromadzono tu prawie osiem tysięcy, dotyczą nie tylko historii Warmii i Olsztyna, ale też historii drukarstwa. Są wśród nich między innymi pamiątki po rodzinie Pieniężnych, którzy byli właścicielami wydawnictwa „Gazeta Olsztyńska”, unikatowe wydania gazety, kroniki kościelne czy unikatowy dziennik robotnika przymusowego. Zgromadzono tu też rozliczne pamiątki, zdjęcia i dokumenty po polskich pisarzach, naukowcach, poetach, działaczach i nauczycielach, którzy mieszkali przed wojną w Olsztynie lub okolicach. Bardzo ciekawa jest rozbudowana kolekcja maszyn i innych urządzeń wykorzystywanych w poligrafii, niektóre z nich pochodzą sprzed ponad stu lat. Dzieci będą się tu raczej nudzić, ale dorośli będą na pewno usatysfakcjonowani wizytą.
Muzeum Przyrody
- Metalowa 8
- Ocena Google 4.5
- https://przyroda.muzeum.olsztyn.pl
Zgromadzona w Muzeum Przyrody kolekcja liczy prawie 19 tysięcy różnego rodzaju eksponatów z różnych dziedzin, w tym geologii, zoologii i botaniki. Muzeum otwarto 1 stycznia 2000 roku, ale jego historia rozpoczęła się pół wieku wcześniej. Wszystko zaczęło się od poniemieckich zbiorów, obejmujących okazy zwierząt, eksponaty geologiczne oraz imponujący zielnik autorstwa słynnego Hansa Stephena. Obecnie w muzeum można podziwiać między innymi prawie tysiąc modeli ptaków, ssaków, gadów i ryb. Miłośników owadów może zainteresować rozbudowana kolekcja entomologiczna. Wystawa stała „Zwierzęta Warmii i Mazur” obejmuje 250 gatunków zwierząt, od niewielkich owadów po potężnego żubra. Miejsce w sam raz na spędzenie deszczowego popołudnia.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
- aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 38
- Ocena Google 4.4
- https://planetarium.olsztyn.pl
W Olsztynie znajduje się drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną tego pięknego miasta. Można w nim podziwiać gwiazdy i inne obiekty astronomiczne, wziąć udział w tematycznych seansach, a także oglądać wystawy, uczestniczyć w koncertach pod rozgwieżdżonym niebem albo słuchać świetnych wykładów, które naukowcy prowadzą tu od ponad 40 lat. Jest to świetne miejsce dla znudzonych deszczowym dniem dzieciaków. Mogą tu wziąć udział w rozlicznych seansach tematycznych, na ogół bardzo ciekawych. W kompleksie znajduje się także obserwatorium astronomiczne. Można w nim zobaczyć na własne oczy promieniowanie kosmiczne, obejrzeć prawdziwe meteoryty i okruchy księżycowych skał, zapoznać się z zabytkowymi instrumentami astronomicznymi. Na dachu obserwatorium zainstalowany jest silny teleskop, przez który przy czystym niebie można zobaczyć księżyce Jowisza, dostrzec pierścienie Saturna, zajrzeć do wnętrza licznych galaktyk i mgławic.
Muzeum Nowoczesności - Centrum Techniki i Rozwoju Regionu
- Ryszarda Knosały 3B
- Ocena Google 4.6
- https://mok.olsztyn.pl/muzeum
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, w którym kiedyś znajdował się tartak braci Raphaelsohnów. Jest poświęcone przede wszystkim technologicznemu rozwojowi zarówno Olsztyna, jak i jego okolic. Wśród unikatowych eksponatów znaleźć można między innymi oryginalną kabinę windy z 1913 roku, sprzęt używany w tartaku, a także dalekopis, egzemplarze ponadstuletnich żarówek oraz imponującą kolekcję tablic z dawnymi nazwami olsztyńskich ulic. Jak przystało na Muzeum Nowoczesności, podejście do zwiedzania jest bardzo nowoczesne. Dzięki licznym modelom, makietom, grafikom, filmom, starym ilustracjom czy mapom można niemalże poczuć się jak w centrum technologicznej rewolucji na Warmii i Mazurach. Można na własne oczy przekonać się, jak wyglądały pierwsze olsztyńskie tramwaje i dotknąć przedmiotów wytwarzanych przez tartak. To miejsce prowadzone przez prawdziwych pasjonatów i zdecydowanie godne polecenia.
Aquasfera w Olsztynie
- aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 69b
- Ocena Google 4.3
- https://www.osir.olsztyn.pl/pl/aquasfera
Przed lejącym z nieba deszczem można schronić się… w wodzie! Aquasfera to kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Część sportowa to supernowoczesny basen olimpijski oraz specjalny basen do nauki pływania, w którym można też rozgrzać się przed wyścigiem. Jeśli nie ma się ochoty na sportowe wyczyny, można udać się do rozbudowanej strefy rekreacyjnej, w której znajdują się między innymi whirlpoole, ogromne zjeżdżalnie, kaskady, masaże i bicze wodne oraz sztuczna rzeka. Sauna sucha, mokra i infrared zawarta jest w cenie biletu. W godzinach popołudniowych oraz w weekend basen olimpijski dzięki ruchomym dnom zamienia się w dodatkową przestrzeń rekreacyjną o powierzchni 1250 m2. Aquasfera to kompleks wodny z prawdziwego zdarzenia, w którym można miło spędzić cały deszczowy dzień,.
Dom Mendelsohna
- Zyndrama z Maszkowic 2
- Ocena Google 4.4
- http://borussia.pl/index.php/dom-mendelsona
O tej olsztyńskiej atrakcji wiedzą tylko nieliczni. Mowa o dawnym domu przedpogrzebowym Bet Tahara, który dla olsztyńskiej gminy żydowskiej zaprojektował Erich Mendelsohn, jeden z najsłynniejszych architektów XX wieku. Z zewnątrz budynek wygląda dość niepozornie i łatwo go minąć, nie zwracając na niego większej uwagi. Za to w środku jest po prostu magicznie. Modernistyczne wnętrze zostało zaprojektowane w najmniejszym szczególe. Mozaiki, polichromie, i małe architektoniczne detale tworzą niezwykle harmonijną całość. Szczególnie ciekawa jest sala pożegnań, która została zwieńczona bardzo nietypowym dachem w kształcie piramidy. Co ciekawe, nad tym dachem jest niewidoczny z dołu niezależny drugi dach. W ten sposób rozwiązano dylemat polegający na tym, że kapłan nie mógł znajdować się w jednym pomieszczeniu ze zmarłym. Przyjęto, że zwłoki są pod jednym dachem, a kapłan pod drugim. Obecnie w budynku mieści się Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna, należące do Fundacji „Borussia”, która odbudowała ten niesamowity zabytek.
Co warto wiedzieć o Olsztynie?
Olsztyn, malownicze miasto położone w północnej Polsce, jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Otoczony jest przez lasy i jeziora, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. W granicach miasta znajduje się 15 jezior. Mało jest miast na świecie, w których znajduje się ich aż tyle.
Historia Olsztyna sięga XIII wieku, kiedy to powstał pierwszy gród pruski. Jego średniowieczne korzenie są widoczne do dziś, zwłaszcza w architekturze gotyckiego zamku z XIV wieku, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Zamek ten był niegdyś siedzibą biskupów warmińskich i jest ściśle związany z postacią Mikołaja Kopernika. Słynny astronom spędził w Olsztynie kilka lat swojego życia, a dzisiaj w zamku mieści się muzeum poświęcone jego życiu i pracy.
Olsztyn jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym na mapie Polski. Znajduje się tu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, oferujący szeroki zakres kierunków studiów, od nauk przyrodniczych po nauki humanistyczne. Ponadto w mieście funkcjonują również inne szkoły wyższe, tworząc tętniące życiem środowisko akademickie.
Olsztyn oferuje wiele atrakcji kulturalnych, takich jak teatry, galerie sztuki i muzea. W mieście regularnie odbywają się festiwale i imprezy kulturalne, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Są wśród nich między innymi Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy”, Olsztyńskie Noce Bluesowe czy też Olsztyńskie Lato Artystyczne.
Najlepsze kawiarnie w Olsztynie. Tu warto wybrać się na kawę!