Kryzys na rynku cukierniczym odczuwalny na całym świecie
Jak podaje „Rzeczpospolita”, obecnie globalne zapasy cukru są najniższe od 11 lat. Ma to związek z rosnącym konsumpcjonizmem oraz niższą podażą. Ceny tego produktu ciągle rosną. Wpływ na to ma przewidywany ograniczony eksport z Indii, ale też niepewna kampania z Brazylii oraz oczekiwane niższe dostawy cukru z Europy, Tajlandii, Chin czy Meksyku.
W Londynie kontrakty na cukier w kwietniu bieżącego roku były najdroższe od listopada 2011 r., a ceny cukru w Nowym Jorku były najwyższe od października 2016 r.
Kraje Unii Europejskiej w trudnej sytuacji
Jednak to kraje Unii Europejskiej najbardziej mogą odczuwać kryzys na rynku cukierniczym. Okazuje się, że tu ceny cukru są dwukrotnie wyższe niż na rynku globalnym, co jest spowodowane spadkiem podaży i wzrostem kosztów produkcji.
Jakie są ceny cukru w Polsce?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce ceny cukru poszły w górę o 63,4 proc. w porównaniu z majem 2022 r. Ale w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc.
„Rzeczpospolita” podaje, że sytuację może poprawić wzrost produkcji. Jednak proces ten wymaga dużego nakładu energetycznego, a ceny prądu także poszły w górę przez wprowadzenie embarga na gaz. Każdego roku rosną też koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
Polecany artykuł:
W Olsztynie budowany jest nowy McDonald’s [ZDJĘCIA]