Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef sanepidu komentuje

i

Autor: pixabay.com Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef sanepidu komentuje

Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef sanepidu komentuje

2021-02-19 11:25

Województwo warmińsko-mazurskie od ponad tygodnia przoduje w statystykach nowych zakażeń koronawirusem. Według Janusza Dzisko, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, przyczyną może być m.in. brytyjska mutacja koronawirusa - wariant o wiele bardziej zakaźny.

Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef olsztyńskiego sanepidu komentuje

W województwie warmińsko-mazurskim średnia zakażeń, przypadająca na 100 tys. mieszkańców, jest bardzo wysoka - wynosi  ponad 33 i jest to najwyższy wynik w Polsce. Według Janusza Dzisko, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, przyczyną może być m.in. brytyjska mutacja koronawirusa, która jest o wiele bardziej zakaźna. - Zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że mamy u siebie wariant brytyjski koronawirusa, który jest bardziej zakaźny. Jeszcze nie potwierdziliśmy tego badaniami, sekwencjonowanie wirusa zaczęliśmy dopiero niedawno - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską szef sanepidu, Janusz Dzisko. To jednak niejedyny powód, dla którego na Warmii i Mazurach mogła wzrosnąć liczba zakażonych. - Około 60 szkół i przedszkoli przeszło na nauczanie zdalne i hybrydowe w związku wystąpieniem zakażeń koronawirusem. Mamy też dużo rozproszonych ognisk rodzinnych. Wirus trafia na mniej odporną populację ludności, w poprzednich miesiącach nie mieliśmy znaczących zachorowań. Na to wszystko nałożył się fakt, że część mieszkańców uznała już obostrzenia za męczące i wróciła do to bardziej aktywnego trybu życia - wylicza Dzisko w rozmowie z WP.

Raport z anteny 18.02, godz.10

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia - 19.02.2021

W piątek (19 lutego) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 8777 nowych zakażeń koronawirusem, z czego najwięcej jest na Mazowszu - 1427. Zmarło też 241 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (1427), śląskiego (829), pomorskiego (787), warmińsko-mazurskiego (732), wielkopolskiego (676), kujawsko-pomorskiego (601), dolnośląskiego (554), małopolskiego (548), łódzkiego (495), podkarpackiego (464), zachodniopomorskiego (346), lubelskiego (328), lubuskiego (299), podlaskiego (271), świętokrzyskiego (142) oraz opolskiego (122).

Sonda
Czy obostrzenia powinny wrócić?