Barometr Zawodów 2025. Te zawody są najbardziej pożądane na Warmii i Mazurach

i

Autor: Freepik: gpointstudio Zdjęcie ilustracyjne

Biznes

Barometr Zawodów 2025. Te zawody są najbardziej pożądane na Warmii i Mazurach

2025-01-22 19:00

Są najnowsze wyniki Barometru Zawodów na 2025 r. Badanie przygotowane przez wojewódzkie urzędy pracy ma na celu pokazanie, w których specjalnościach jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. W województwie warmińsko-mazurskim brakuje m.in. pracowników budowlanych, ale nie tylko. W których zawodach najłatwiej znaleźć pracę? Szczegóły poniżej.

Barometr Zawodów 2025. Na czym polega badanie?

Co roku wojewódzkie urzędy pracy, na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotowują Barometr Zawodów. Raport jest przygotowywany od 2015 r. przez ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

  • Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy);
  • Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców;
  • Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. Jakich specjalistów brakuje na warmińsko-mazurskim rynku pracy?

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:

Deficytowe zawody na Warmii i Mazurach. Tych specjalistów brakuje najbardziej

W województwie warmińsko-mazurskim także brakuje wielu specjalistów. W województwie aż 22 grupy zawodów oceniono jako deficytowe. Największe szanse na szybkie znalezienie pracy mają:

  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • lekarze,
  • pielęgniarki i położne,
  • psycholodzy i psychoterapeuci.

Z kolei do grupy zawodów na granicy deficytu, które oceniono jako grupy zawodów deficytowych w 10 powiatach należą: monterzy instalacji budowlanych oraz pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie.

Eksperci, oceniając dane grupy zawodowe, najczęściej jako powód deficytu wskazywali brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy, np. ze względu na rozwój branży, zmiany demograficzne czy brak kształcenia w zawodzie. Innym powodem jest fakt, że kandydaci często nie spełniają wymagań pracodawców (np. ze względu na brak wymaganych kwalifikacji/doświadczenia zawodowego).

- Grupa zawodów zrównoważonych to od lat najliczniej reprezentowana grupa w województwie warmińsko-mazurskim. Wśród 168 grup zawodów poddanych eksperckiej ocenie, aż 144 grupy zawodów prognozuje się jako zawody w równowadze popytu i podaży, z czego 54 grupy zawodów to zawody zrównoważone we wszystkich 20 powiatach województwa – czytamy w Barometrze Zawodów.

Natomiast w prognozie na 2025 roku w województwie warmińsko-mazurskim eksperci nie wskazali ani jednej grupy zawodów nadwyżkowych. Poniżej można zobaczyć pełne zestawienie zawodów deficytowych oraz zrównoważonych na Warmii i Mazurach.

Barometr Zawodów 2025. Te zawody są najbardziej pożądane na Warmii i Mazurach

i

Autor: Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie
W. SZCZEPAŃSKI: PRZYBYWA CHĘTNYCH DO PRACY W POLICJI
Praca w czasach PRL. Ten QUIZ rozwiążesz, jeśli pamiętasz tamte lata
Pytanie 1 z 10
1. Nie ma chyba pracownika, który nie kochałby wolnych weekendów, jednak do 1973 roku pracowało się nie pięć, a sześć dni w tygodniu. Który dzień był jedynym dniem wolnym od pracy?

Najbardziej zadłużone gminy w woj. warmińsko-mazurskim. Tam sytuacja finansowa nie wygląda dobrze