Związkowcom z MPK udało się wywalczyć podwyżkę

i

Autor: Oskar Biedrzyński

Autobusy i tramwaje jednak wyjadą na olsztyńskie drogi. Związkowcom udało się wywalczyć podwyżkę

2023-09-05 15:30

Od blisko trzech miesięcy trzy związki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie walczyły o podwyżki w wysokości 1000 złotych. Zmusiła ich do tego niska płaca, która spowodowała znaczne braki w kadrach. Finalnie doszło do porozumienia, a pracownicy MPK zyskają dodatkowe 700 złotych.

Mało brakowało, żeby jutro olsztyńska komunikacja miejska stanęła w miejscu. Wszystko za sprawą sporu, który związkowcy (Związek Zawodowy Techników Komunikacji Miejskiej, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”) rozpoczęli po d koniec maja, a dotyczył on podwyżek w wysokości 1000 złotych dla wszystkich pracowników MPK. Początkowo podwyżki miały wynieść 500 złotych, jednak 1 z 3 związków (Związek Zawodowy Techników Komunikacji Miejskiej) zawodowych postanowił się nie poddawać i wywalczyli dodatkowe 200 złotych, by finalnie uzyskać 700 złotych podwyżki.

- Spór się wziął w związku z tym, że są niskie płace. Brakuje nam pracowników, szczególnie na warsztacie. Związek Zawodowy Techników Komunikacji Miejskiej musiał podjąć radykalne kroki, żeby temu zapobiec, ponieważ jeżeli byśmy tego nie zrobili, to prawdopodobnie większość ludzi z warsztatu znalazłaby inne miejsca pracy i nie miałby kto naprawiać autobusów i tramwajów - mówi Damian Sipowicz, przewodniczący Związku Zawodowego Techników Komunikacji Miejskiej w Olsztynie.

- Związek Zawodowy Techników Komunikacji Miejskiej domagał się podwyżki w wysokości 1000 złotych brutto. Nasze analizy oparte o sytuacje ekonomiczną Spółki od samego początku zakładały, że taka kwota jest niemożliwa do osiągnięcia. Kiedy dotarło to do przedstawicieli ZZTKM, zakończono zbiór zbiorowy. Od długiego czasu, spokojnie i przede wszystkim rozważnie negocjowaliśmy podwyżki dla naszych pracowników. W tym miejscu należy wskazać, że w czerwcu 2023 roku zgodnie z protokołem, uzgodnione zostały kolejne podwyżki i nikt z zewnątrz nie był potrzebny do prowadzenia rozmów z prezesem zarządu, panem Jerzym Romanem. Nasza ciężka praca, dokładne analizy i wytrwałość, pozwoliły odnieść sukces, za którym stoi przede wszystkim Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – informują Dariusz Majewski oraz Paweł Garbuszewski, przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Kierowców i Motorniczych oraz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

QUIZ: Najpiękniejsze polskie aktorki i ich wielkie role. Czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
1. Kto wcielił się w rolę hrabiny Klarysy Horvat w serialu "Janosik"?