Dziki w Olsztynie

i

Autor: Andrzej Brzozowski W Olsztynie znalezione zostały martwe dziki. Po ich zbadaniu okazało się, że chorowały na ASF.

ASF dotarł do Olsztyna. Podstawowe zasady postępowania [AUDIO]

2020-07-14 13:53

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń dotarł do stolicy Warmii i Mazur. W Lesie Miejskim znalezione zostały martwe dziki. Badania potwierdziły chorobę.

W związku z wykryciem na terenie Olsztyna padłych dzików, u których stwierdzono zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń, ratusz przypomina o podstawowych zasadach postępowania. Jeśli widzimy padłego dzika, należy natychmiast zawiadomić służby miejskie o lokalizacji miejsca gdzie leżą zwłoki. Ratusz przypomina również, by nie podchodzić do żywych dzików, nie dokarmiać ich. Należy także pamiętać o zamykaniu wiat śmietnikowych. Wirus jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi, psów i kotów oraz innych gatunków zwierząt, ale jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń i dzików.

Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w przypadku wystąpienia ASF:

  • Unikać bezpośredniego kontaktu ze zwłokami,
  • Podczas spaceru z psem utrzymywać zwierzę w oddaleniu od zwłok dzika,
  • Zawiadomić służby miejskie o lokalizacji miejsca gdzie leżą zwłoki w celu ich bezpiecznego usunięcia do utylizacji (nr telefonu do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa: 89 522 81 12),
  • Nie podchodzić do żywych dzików, czy robić zdjęć z dzikami,
  • Nie dokarmiać dzików,
  • Zamykać osiedlowe śmietniki.

Władze miasta cały czas podejmują działania, by ograniczyć liczbę dzików na terenie Olsztyna. Wcześniej można było odławiać dziki i wywozić je z powrotem do lasu. Z powodu występowania ASF w Polsce Minister Środowiska wydał zakaz odławiania i przewożenia tych zwierząt na terenie kraju z obszarów odległych do 100 km od granicy między innymi z obwodem kaliningradzkim. Prezydent miasta trzykrotnie apelował o zmianę decyzji, jednak bezskutecznie.

- Dlatego zapadła decyzja o odłowie i usypianiu dzików – mówi Marta Bartoszewicz rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. - W tym roku stało się tak już w przypadku niemal stu osobników. Została też wydana decyzja na kolejnych sto sztuk, jeżeli będzie taka konieczność to będzie dalej usypiać dziki. Pomocnych w tym jest pięć odłowni stacjonarnych oraz trzy mobilne, ustawiane w różnych częściach Olsztyna - dodaje.

- Tylko w ubiegłym roku odebraliśmy około 1200 zgłoszeń od mieszkańców, którzy dzwonili ponieważ bali się o swoje bezpieczeństwo. Nie wiedzieli jak postępować gdy spotykają się z tak dużym zwierzęciem. Dlatego deklarujmy, że będziemy je odławiać tak długo jak tylko to będzie konieczne - dodaje Bartoszewicz.

Posłuchaj: Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna: ASF dotarł do Olsztyna. Podstawowe zasady postępowania.

Według szacunków na terenie Olsztyna bytować może nawet 600 dzików.

Dziki na starówce w Olsztynie

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra