Amol istnieje od ponad 150 lat! Muzeum pokazało eksponat w firmowym opakowaniu

i

Autor: Muzeum Warmii i Mazur

Amol istnieje od ponad 150 lat! Muzeum pokazało eksponat w firmowym opakowaniu [FOTO]

2020-03-13 11:38

Muzeum Warmii i Mazur jest tymczasowo zamknięte dla zwiedzających. W związku z tym pracownicy wpadli na świetny pomysł. Na fanpage'u utworzyli cykl, w którym przybliżają Internautom ciekawe eksponaty ze swoich zbiorów. Wśród nich znalazła się butelka... po Amolu - w firmowym opakowaniu z ulotką reklamową. Okazuje się, że receptura tego popularnego środka ma już ponad 150 lat!

Eksponat „Amol - antyseptyczny kosmetyczny środek domowy” jest datowany na pierwszą połowę XX wieku. N ulotce dołączonej do opakowania wymieniono najważniejsze składniki i właściwości. Są nimi: skuteczność przy usuwaniu zmęczenia, dezynfekcji, a także informacje iż „konserwuje ciało i wpływa kojąco na cały ustrój nerwowy - wcierany w skórę rozgrzewa i chroni od różnych dolegliwości - dodany do kąpieli czyni ciało jędrnem i elastycznem oraz usuwa nadmiar tłuszczu”.

Amol w płaskiej, szklanej butelce z naklejką sprzedawany był w firmowym opakowaniu z tektury. Został wyprodukowany przez licencjonowaną Górnośląską Wytwórnię Chemiczna S.A. (dawna R. Reichelt S.A) w Katowicach, z terminem ważności do 1939 r. Ziołowa mikstura, lecząca choroby dróg oddechowych oraz likwidująca bóle mięśni i stawów, była znana już od XVII w.

W dzisiejszym składzie, opracowanym przez Vollratha Wasmutha, jest rozprowadzana od 1907 r. Główny zakład produkcyjny mieścił się w Hamburgu, jednak wiele zakładów, takich jak Górnośląska Wytwórnia Chemiczna S.A., produkowało go na licencji. Firma ta została wpisana do rejestru handlowego w styczniu 1926 r., wtedy nastąpiło przejęcie produkcji od katowickiego oddziału firmy F. Reichelt (założonej 22 IX 1862 r. we Wrocławiu).

Czy masz koronawirusa? Sprawdź swoje objawy!

Pytanie 1 z 9
Czy przebywałeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą?
ESKA Top 5 odc. 111