Alkoholowa mapa Polski. Jak na tle kraju wypada województwo warmińsko-mazurskie?

i

Autor: pixabay.com

motoryzacja

Alkoholowa mapa Polski. Jak na tle kraju wypada województwo warmińsko-mazurskie?

2024-04-22 7:21

Eksperci sprawdzili, w których regionach Polski najczęściej można spotkać za kierownicą kierowców na „podwójnym gazie”. W niechlubnej statystyce na samym czele znalazły się województwa kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Jak na ich tle wpada region Warmii i Mazur? Odpowiedź poniżej.

Alkoholowa mapa Polski. W tych regionach jest najgorzej

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, w którym rejonie Polski statystycznie można najczęściej spotkać pijanego kierowcę na drodze. W tym celu zestawili ze sobą liczbę kierowców zatrzymanych przez policję za jazdę po alkoholu w 2023 r. z liczbą mieszkańców województw. Dzięki temu policzyli, ilu nietrzeźwych kierujących przypada na 10 tys. mieszkańców danego regionu, co pokazuje, gdzie najczęściej kierujący samochodem prowadzą po alkoholu.

Z analizy specjalistów wynika, że w ubiegłym roku najwięcej zatrzymanych kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. W tym regionie na 10 tys. mieszkańców średnio przypadło ponad 35 pijanych kierowców (35,4). Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu uplasowało się województwo dolnośląskie z podobnym wynikiem – nieco mniej niż 35 kierowców (34,9). Podium zamyka województwo świętokrzyskie, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada ponad 34 nietrzeźwych wsiadających za kółko (34,7).

Po drugiej stronie bieguna są województwa małopolskie i podkarpackie – kolejno 17,1 i 17,4. Rozpiętość między najmniej a najbardziej alkoholowym regionem jest spora – statystycznie na Kujawach czy na Dolnym Śląsku kierowcy dwa razy chętniej decydują się na prowadzenie auta na „podwójnym gazie” niż na południowym wschodzie Polski.

Pijani kierowcy na Warmii i Mazurach. Jak region wypadł w rankingu?

Z danych rankomat.pl wynika, że województwo warmińsko-mazurskie nie wypada najgorzej na tle Polski. W 2023 r. na 10 tys. mieszkańców przypadło 25 pijanych kierowców. Nasz region wypada lepiej niż m.in. Podlasie (25,7), Lubelszczyzna (31,9) czy Opolszczyzna (31,7).

Alkoholowa mapa Polski. Jak na tle kraju wypada województwo warmińsko-mazurskie?

i

Autor: rankomat.pl

Według danych policji z ostatnich 10 lat, liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu systematycznie spada. W minionym roku, pierwszy raz ich liczba spadła poniżej 10 tysięcy, a w porównaniu z 2013 r. jest ich o ponad 40 proc. mniej. Nie zmienia to faktu, że w ubiegłym roku za kółko po spożyciu alkoholu odważyło się wsiąść ponad 9,5 tys. osób, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

Od 14 marca kierowcy, którzy zdecydują się na prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się ze stratą pojazdu. W ciągu zaledwie trzech tygodni obowiązywania nowych przepisów, zezwalających na konfiskatę pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu, policja zarekwirowała już 480 pojazdów w całej Polsce. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie rankomat.pl, 67 proc. Polaków popiera nowe prawo, a 77 proc. chciałoby wprowadzenia podobnej kary także dla piratów drogowych.

- Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla osób, które decydują się na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Jeśli konfiskata samochodu to mało, to warto mieć świadomość, że jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, to jego polisa OC pokryje szkody osób pokrzywdzonych, ale nie zapewni mu ochrony finansowej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zażąda zwrotu wszystkich poniesionych kosztów – należy mieć świadomość, że mogą to być bardzo wysokie kwoty. Suma gwarancyjna dla ubezpieczenia OC, czyli maksymalna wartość szkody, do której odpowiada ubezpieczyciel, wynosi obecnie ponad 1 mln euro dla szkody w majątku i ponad 5 mln euro dla szkód osobowych – mówi Katarzyna Gaweł, ekspertka rankomat.pl.

Dodatkowo jeśli spowoduje się wypadek pod wpływem alkoholu, nie będzie można skorzystać z ochrony z ubezpieczenia autocasco (AC). Wszyscy ubezpieczyciele wyłączają prowadzenie auta po alkoholu z zakresu ochrony takiej polisy, co powoduje, że pijany kierowca za naprawę własnego auta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni – o ile sąd nie zdecyduje o jego konfiskacie.

Pijany rolnik na traktorze zaorał samochody

To jedyne prostokątne rondo w Europie. Znajduje się blisko centrum Olsztyna [ZDJĘCIA]

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w skróconej wersji. Czy zdałbyś test za pierwszym razem?

Pytanie 1 z 10
Czy w tej sytuacji kierowca ma obowiązek włączyć kierunkowskaz, by zasygnalizować zmianę pasa ruchu z lewego na prawy?
Sytuacja