Bocian czarny to duży ptak osiągający ponad 1 m wysokości. W naszym kraju bociany czarne są ptakami migrującymi, przylatują do nas na początku kwietnia i odlatuję na przełomie sierpnia/września. W przeciwieństwie do bociana białego prowadzi bardziej skryty tryb życia i gnieździ się w lasach. Najczęściej bytuje na mokradłach, terenach niedostępnych dla ludzi. Występuję w całej Polsce lecz mimo to jest to rzadki ptak i żeby go zobaczyć trzeba mieć dużo szczęścia. Zanim bociana czarnego objęto ochroną był ptakiem bardzo nielicznym (ok 70 par). Obecnie dzięki ochronie jego liczebność w Polsce OKOŁO 2000 par i jego populacja jest stabilna.
- Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
- To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Bocian czarny jest objęty ochroną strefową. Obszar wokół gniazda podzielony jest na dwie części. Pierwsza całoroczna to obszar wokół gniazda o promieniu 200 m, gdzie stały zakaz wejścia obowiązuje cały rok oraz druga - okresowa w odległości 500 m od gniazda, gdzie zakaz wejścia trwa od 15 marca do 31 sierpnia, czyli od przylotu do odlotu ptaków.
- W naszym nadleśnictwie mamy takich stref 4, lecz tylko jedna z nich jest stale zasiedlana przez bociana czarnego. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiemy, lecz są to ptaki bardzo płochliwe i właśnie w tym okresie powinniśmy bardzo uważać, aby ich nie przestraszyć. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów udało nam się jedno z gniazd odbudować. Gniazdo częściowo spadło, lecz było widać, że zeszłoroczny lęg się odbył. Ornitolodzy poprawili konstrukcję gniazda ptaka i mamy nadzieję, że bocian czarny zasiedli je w tym roku. - informuje Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo.
Polecamy: Przy tych piosenkach czas w domu zleci Ci szybciej!