Roadpol Safety Days - co to za akcja?
Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie akcja pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).
Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem: Żyj i pozwól żyć innym.
Policyjna akcja Roadpol Safety Days w Polsce - od kiedy do kiedy?
W tym roku policyjna akcja ROADPOL Safety Days potrwa od 16 do 22 września. W tym czasie na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, a co za tym idzie – będzie łatwiej o mandat i punkty karne. Mało tego, od soboty (17 września) zaczyna obowiązywać nowy taryfikator. O szczegółach przeczytasz w artykule: Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych 2022. Za dwukrotne użycie telefonu w czasie jazdy można stracić prawo jazdy!
- Jak co roku policjanci w całym kraju aktywnie przyłączą się działań związanych z Europejskim Tygodniem Mobilności i akcją Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku zachęca do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Również warmińsko-mazurscy policjanci – współpracując z innymi podmiotami - w tym czasie wezmą udział m.in. w spotkaniach z młodymi uczestnikami ruchu drogowego, których celem będzie przybliżenie najważniejszych aspektów związanych z bezpieczeństwem na drodze. Te spotkania będą odbywały się w różnych formach, bezpośrednich, jak i za pośrednictwem dostępnych narzędzi internetowych. Opublikowane i rozpowszechnione zostaną różne materiały audiowizualne, których treść jest związana z głównymi założeniami akcji. Podczas przeprowadzanych kontroli drogowych, policjanci będą rozdawać elementy odblaskowe oraz omawiać z kierowcami założenia WIZJI ZERO. Funkcjonariusze będą również wyciągać surowe konsekwencje wobec tych, którzy swoim zachowaniem na drodze, przeciwstawiają się tym założeniom - informuje asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie.
- Szczególny nacisk kładziony będzie na zwiększony nadzór na drogach, który będzie realizowany wraz z podmiotami pozapolicyjnymi, m.in. Żandarmerią Wojskową, Inspekcją Transportu Drogowego, Strażami Miejskimi/Gminnymi. We wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego policjanci zostali zaangażowani do nagłaśniania i realizowania założeń akcji - dodaje.