Rzeźba, którą już wkrótce będzie można podziwiać w Olsztynie to Warmińskie Żurawie. Pierwsza taka praca Izydora Borysa znajduje się na lotnisku w Szymanach, rzeźba w Parku Centralnym będzie kontynuacją tego autorskiego projektu -zdradza Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskego ratusza. Chcemy przenieść żurawie symbolizujące piękno naszej przyrody z pól do miasta i ozdobić Olsztyn sztuką. Odpowiednie materiały gwarantują, że rzeźbą będziemy cieszyć się bardzo długo. Żurawie mają szanse na stałe wpisać się się w przestrzeń miasta- podkreśla Marta Bartoszewicz.
Dlaczego to właśnie żuraw stał się symbolem krajobrazu Warmii? Odpowiedź nasuwa się sama. To właśnie ten ptak szczególnie upodobał sobie Warmię i Mazury. W naszym regionie jest około 2300 par. Żurawie najefektowniej wyglądają w stadach. Szacuje się, że w czasie szczytu jesiennych przelotów na Warmii i Mazurach przebywa ok. 25–30 tys. żurawi. Wiosną i jesienią ptaki gromadzą się na tradycyjnych, często istniejących od lat noclegowiskach, dając niezwykłe przyrodnicze spektakle. Żuraw jest ptakiem bardzo rzadkim, objętym ochroną gatunkową w całej Europie.
Szykują się do przylotu
Żurawie Warmińskie mają wylądować w Olsztynie jeszcze w tym roku. Rzeźba stanie w rejonie wejścia do Parku Centralnego, od strony ul. Pieniężnego.