Zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2020. Meteorolodzy ostrzegają przed ochłodzeniem i przymrozkami
Zimna Zośka i zimni ogrodnicy jak co roku przyniosą znaczne ochłodzenie w ciągu dnia i przymrozki w nocy. Spadnie więcej deszczu, możliwe będą również opady śniegu. Co ważne, przymrozki mogą utrzymać się przez kilka najbliższych nocy. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres zimnej Zośki i zimnych ogrodników to ostatnie wiosenne przymrozki. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.
- Czy łatwiej zarazisz się koronawirusem w domu, czy na dworze? ZNAMY WYNIKI BADAŃ
- Masz je w domu? Są piekielnie trujące! 10 niebezpiecznych roślin [ZDJĘCIA]
- Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie? Znamy szczegóły [DATA, TERMINY]
Temperatura w woj.warmińsko-mazurskim będzie mieścić się w granicach od 11 stopni Celsjusza we wtorek, środę, potem niewiele więcej - w czwartek około 12 stopni, do 13 stopni Celsjusza w piątek. Więcej czytaj TU: IMGW ostrzega przed burzami z gradem! Gdzie jest burza? Sprawdź radar online
Kiedy jest zimna Zośka 2020? Co to za zjawisko?
Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawiska klimatyczne, które występują co roku w Europie Środkowej - również w Polsce. Odczuwamy je w połowie maja, kiedy po okresie utrzymywania się wyżu barycznego w naszym regionie zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. Zjawisko to przypada na okres od 12 do 15 maja.
Skąd wzięła się nazwa zimnych ogrodników i zimnej Zośki?
Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni, które wspomina się w kościele katolickim. "Zimna Zośka" wiąże się z imieniem patronki - św. Zofii, której wspomnienie przypada na 15 maja. Nazwa "zimni ogrodnicy" pochodzą natomiast od takich patronów jak:
- św. Pankracy (wspomnienie 12 maja),
- św. Serwacy (13 maja),
- św. Bonifacy (14 maja).
Polecany artykuł: