Kiedy jest zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2020?

i

Autor: pixabay.com Kiedy jest zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2020? [DATA]

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2020. Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody

2020-05-13 5:58

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka również w tym roku dadzą o sobie znać. Po ciepłym weekendzie nastąpi nagłe załamanie pogody. Zrobi się zimno. Czekają nas przymrozki, opady deszczu i śniegu. W niektórych rejonach możliwe są również burze. Kiedy jest zimna Zośka i zimni ogrodnicy? Co to takiego? Szczegóły na ESKA Olsztyn.

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2020. Meteorolodzy ostrzegają przed ochłodzeniem i przymrozkami

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy jak co roku przyniosą znaczne ochłodzenie w ciągu dnia i przymrozki w nocy. Spadnie więcej deszczu, możliwe będą również opady śniegu. Co ważne, przymrozki mogą utrzymać się przez kilka najbliższych nocy. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres zimnej Zośki i zimnych ogrodników to ostatnie wiosenne przymrozki. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom. 

Temperatura w woj.warmińsko-mazurskim będzie mieścić się w granicach od 11 stopni Celsjusza we wtorek, środę, potem niewiele więcej - w czwartek około 12 stopni, do 13 stopni Celsjusza w piątek. Więcej czytaj TU: IMGW ostrzega przed burzami z gradem! Gdzie jest burza? Sprawdź radar online

Kiedy jest zimna Zośka 2020? Co to za zjawisko?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawiska klimatyczne, które występują co roku w Europie Środkowej - również w Polsce. Odczuwamy je w połowie maja, kiedy po okresie utrzymywania się wyżu barycznego w naszym regionie zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. Zjawisko to przypada na okres od 12 do 15 maja.

Wirtualne podróżowanie: miejsca na Warmii i Mazurach warte odwiedzenia po pandemii

Skąd wzięła się nazwa zimnych ogrodników i zimnej Zośki?

Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni, które wspomina się w kościele katolickim. "Zimna Zośka" wiąże się z imieniem patronki - św. Zofii, której wspomnienie przypada na 15 maja. Nazwa "zimni ogrodnicy" pochodzą natomiast od takich patronów jak:

  • św. Pankracy (wspomnienie 12 maja),
  • św. Serwacy (13 maja),
  • św. Bonifacy (14 maja).

Jak założyć łąkę kwietną? Mówi dr hab.Halina Lipińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Posłuchaj:
Sonda
Powiedz nam: