- Uzależnienie od nikotyny jest nałogiem, a palenie tytoniu niesie za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. "Zdrowie ma życzenie - rzuć palenie" to wojewódzkie hasło apelu społecznego, które chcemy nagłośnić, aby zainspirować osoby palące do podjęcia inicjatywy rzucenia palenia. Naszym celem nie jest podkreślanie skutków zdrowotnych wynikających z palenia, ale zachęcenie do walki i motywowanie, by zmienić swoje życie na lepsze. Na całym świecie spada liczba osób palących. Jest coraz większa moda na zdrowy styl życia - uprawianie sportu oraz zdrowe odżywianie. Zachęcamy do podążania za tendencją promującą zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne - informuje Hanna Skierś z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
Następstwa zdrowotne palenia papierosów nie wynikają z uzależnienia od nikotyny, lecz z dymu tytoniowego. Zawiera on ponad 7000 związków chemicznych, w tym 70 rakotwórczych, które mogą wpłynąć praktycznie na każdy aspekt naszego ciała i organizmu. W dzisiejszych czasach dużo ludzi decyduje się na zamienniki w postaci elektronicznych papierosów czy podgrzewaczy tytoniu. Nie jest to jednak zmiana na lepsze, a po prostu znalezienie alternatywy, która w dalszym ciągu jest trucizną. Do tej pory brakuje dostatecznych dowodów, że e-papierosy są bezpiecznym produktem oraz skutecznie pomagają rzucić palenie.
Jak rzucić palenie?
W pierwszej kolejności ważna jest samoświadomość i zrozumienie problemu. Następnie warto z kimś porozmawiać. Najlepiej z kimś bliskim, kto dodatkowo nie pali, bądź rzuca palenie - najlepsza jest wzajemna motywacja. Wiadomo jednak, że jest to nałóg, z którym ciężko walczyć, więc dla niektórych może nie być to wystarczające. W tym przypadku skuteczne będzie uzyskanie pomocy farmakologicznej, zgłaszając się do lekarza rodzinnego. Jak się okazuje, około 60% palaczy podejmuje działania, aby zaprzestać palenia, jeśli zostanie im zaoferowane leczenie. Również warto zastanowić się nad jakąś aktywnością, która skutecznie zastąpi nam "5 minut z papierosem". Zamiast zapalić można przykładowo przeczytać kilka stron książki, bądź zająć się po prostu swoim hobby. Osobom palącym udziela również wsparcia Poradnia Pomocy Palącym, działająca w dni powszednie w godzinach 14:00-20:00 pod numerem telefonu 801 108 108. Poza infolinią dostępna jest do ściągnięcia na telefon bezpłatna aplikacja "Jak rzucić palenie" - zalogowany użytkownik otrzymuje m.in. plan działań, psychoedukację, informację o lekach oraz możliwość śledzenia swoich postępów.
Światowy Dzień Rzucania Palenia to inicjatywa, która wyszła od amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha w 1974 roku. Zaapelował on do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień wstrzymali się od palenia papierosów. Do akcji włączyło się wówczas 150 tys. osób, a pomysł dziennikarza spotkał się z dużym uznaniem społeczności w całym kraju. Wkrótce do inicjatywy zaczęły dołączać kolejne kraje i tak 16 listopada stał się oficjalnie Światowym Dniem Rzucania Palenia. Sama Polska dołączyła do akcji w 1991 roku.