Cenne znaleziska w Puszczy Boreckiej. Odkryto m.in. biżuterię
Pod koniec października naukowcy m.in. z fundacji Terra Desolota wraz z dr hab. Pawłem Szymańskim z Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się wykopaliskami w Puszczy Boreckiej powrócili na nowo odkryte stanowisko z wczesnego średniowiecza. Podczas prac znaleziono cenne okazy. Okazało się również, że nie jest to część cmentarza, jak wcześniej zakładano.
- Punktem wyjścia były znalezione wiosną, podczas badań powierzchniowych, fragmenty brązowych ozdób (naszyjników wykonanych ze skręcanego drutu oraz taśmowatych bransolet). Wówczas nie byliśmy pewni funkcji odkrytego stanowiska, w śmiałych wizjach widzieliśmy tam cmentarzysko Jaćwingów (!). „Tylko gdzie są przepalone kości ludzkie?!” – od wiosny łomotało nam w głowie to pytanie. Dziś wiemy, że nie z nekropolą przyszło nam się mierzyć – poinformowali przedstawiciele fundacji Terra Desolata.
W komunikacie dodano, że jest to miejsce doczesnej aktywności. W wykopie odnaleziono kolejne elementy naszyjnika lub naszyjników, fragmenty ceramiki oraz dwa obiekty o niezrozumiałej jeszcze funkcji. Oba zostały przecięte profilem wykopu i wyeksplorowane przez badaczy jedynie w połowie, dalsze badania być może pozwolą uczonym odkryć ich funkcję.
W Puszczy znaleziono kamienny bruk. „To dzieło człowieka”
- Bardzo ciekawym odkryciem był również kamienny bruk (?). Jest zupełnie niewidoczny na powierzchni (przez lata przykrył go przyrastający w lesie humus), co sugeruje, że zalega w ziemi od dawna. Sposób ułożenia kamieni wyklucza naturę. To dzieło człowieka! Co więcej, spod i spośród kamieni wyziera czarna, przepalona ziemia. Wiemy, wiemy – emocje rosną! I w tym miejscu – również siebie – musimy odesłać do kolejnego odcinka tej archeologicznej sensacji – wyjaśniono.
Przed badaczami kolejne prace. Są one czasochłonne. Odkryto na razie tylko część obiektu, kolejne prace będą realizowane dopiero wiosną przyszłego roku.
Badaczy wsparli także pasjonaci historii z Gołdapskiego Stowarzyszenia Historycznego „Archeo” oraz Oleckiego Klubu Historyczno-Eksploracyjnego „Marggrabowa”.
Prace archeologiczne na terenie dawnego ratusza w Braniewie. Odnaleziono pierwsze skarby! [ZDJĘCIA]