Ciekawostka

Zapomniany cmentarz wojskowy położony w środku lasu. Pochowano tam około 800 żołnierzy [ZDJĘCIA]

2024-10-31 14:14

W Olsztynie znaleźć można wiele zapomnianych cmentarzy z okresu I i II wojny światowej, na których pochowano niemieckich, rosyjskich czy polskich żołnierzy. Jednym z nich jest nekropolia położona w lesie przy al. Wojska Polskiego. Renowacją obiektu zajęło się się Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej. Więcej informacji poniżej.

Cmentarz wojskowy w lesie w Jakubowie. Wiele osób może nie wiedzieć, że istnieje

W pobliżu al. Wojska Polskiego w Olsztynie, na północnym skraju miasta, znajduje się cmentarz wojenny, o którym być może nawet niektórzy olsztynianie nigdy nie słyszeli. A to dlatego, że leży on w lesie miejskim w Jakubowie. Prowadzi do niego tylko ścieżka leśna, którą można dotrzeć m.in. na strzelnicę, a idąc dalej, można dotrzeć do Osady Sundythen. Nekropolię można łatwo przeoczyć, bo większość grobów ukryta jest za drzewami. Tym, którzy tam dotrą, już na wejściu ukaże się dużych rozmiarów czarny krzyż, a po dwóch stronach usytuowane są mniejsze czarne, dębowe krzyże ustawione na niskich betonowych podstawach. Większość z nich ma wypisane nazwiska poległych żołnierzy.

Od strony wschodniej, na krańcach południowym i północnym znajdują się dwie kwatery w kształcie koła, mogiły są usytuowane w zagłębieniu. Obie połączone są alejką. W głębi cmentarza zasłużonych zauważyć można układ mogił w kształcie półkola.

Na Cmentarzu Honorowym spoczywa 800 żołnierzy poległych w obu wojnach

Historia nekropolii sięga sierpnia 1914 r., gdy pochowano tam siedmiu żołnierzy armii niemieckiej, poległych w walkach w Olsztynie. Pozostali to polegli na innych frontach lub zmarli w miejscowym lazarecie. Spoczywa tam też kilku weteranów I wojny światowej pochowanych w późniejszym okresie, m.in. Generalmajor Robert Alexander Bürkner. W czasie I wojny światowej pochowano na nim 87 żołnierzy. Ta część nekropolii leży we wschodniej części obiektu. W okresie międzywojennym chowano tu także osoby cywilne, a w czasie II wojny światowej znowu żołnierzy. Łącznie pochowano tam około 800 wojaków walczących w obu wojnach światowych.

Po II wojnie cmentarz ten uległ dewastacji, ale wkrótce po utworzeniu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej podjęto decyzję o renowacji, co zostało zrealizowane w 1992 r. Od tego czasu co roku na tym cmentarzu obchodzony jest Dzień Żałoby Narodowej dla uczczenia poległych. Ksiądz odmawia wtedy modlitwę za zmarłych, a członkowie stowarzyszenia śpiewają odpowiednie do okoliczności pieśni. Wygłaszana jest mowa, a zebrani składają hołd poległym bohaterom wiązankami kwiatów i płonącymi zniczami.

W oficjalnej niemieckiej wersji, nekropolia nazywa się Ehrenfriedhof, co oznacza Cmentarz Honorowy.

Zdjęcia tej nekropolii możecie zobaczyć w naszej galerii.

Teraz jest tu park, a był cmentarz! Wciąż są tu ciała blisko 80 tys. osób

QUIZ. Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej

Pytanie 1 z 10
Desant na której plaży, podczas lądowania aliantów w Normandii, był najkrwawszy?