Częściowe zaćmienie Księżyca w Polsce. Kiedy oglądać?
Październik to miesiąc wyjątkowy pod względem zjawisk astronomicznych. Niedawno mieliśmy okazję obserwować spadające gwiazdy – rój Drakonidów i Oriondów. A przed nami pełnia Księżyca, zwana Pełnią Myśliwych, która zbiegnie się z częściowym zaćmieniem Księżyca. Zaćmienie ma być widoczne w nocy z soboty na niedzielę w godzinach 20.01 – 00.26. Faza częściowa, czyli najlepiej widoczna, odbywać się będzie między godziną 21.35 a 22.52. Maksimum zaćmienia przypadnie natomiast na godzinę 22.14.
– Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby 'wygryziona', choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy – tłumaczy Nauce w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. – Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą – zauważa.
Czy pogoda pozwoli na obserwację zaćmienia Księżyca?
Według najnowszej prognozy pogody, w nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane, tylko okresami duże. Miejscami mogą wystąpić słabe opady deszczu, które stopniowo będą zanikały od zachodu. W północnej połowie Polski lokalnie wystąpią mgły, które ograniczą widzialność do 300 metrów.
– W obserwacjach naturalnie przeszkadzać będzie zachmurzenie. Dzisiejsze warunki pogodowe nad Polską pozostawiają wiele do życzenia. Niebo na północ od linii Warszawa-Poznań powinno być całkowicie zachmurzone. Początek zaćmienia powinni zobaczyć obserwatorzy na Podkarpaciu i Śląsku. Pewne szanse na przejaśnienia w maksimum ma Ziemia Świętokrzyska, Lubelszczyzna i Podkarpacie. Sytuacja będzie jednak bardzo dynamiczna, trzeba być czujnym – informuje Karol Wójcicki, astronom i autor fanpage'a "Z głową w gwiazdach".
Jak oglądać zaćmienie Księżyca?
W przeciwieństwie do zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca są całkowicie bezpieczne do obserwacji. Nie musimy zatem używać specjalistycznych zabezpieczeń. Co ważne, zaćmienie będzie widoczne gołym okiem. Jeżeli jednak chcemy przyjrzeć się detalom, warto mieć ze sobą teleskop lub lornetkę.