Pracownicy Wydziału Sztuki UWM rozpoczęli drukowanie przyłbic ochronnych, które trafią do Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie. Pierwsze 36 sztuk trafi już niebawem do placówki. Inicjator akcji, czyli Marcin Piotrowicz tłumaczy, że zainspirował się podobnymi działaniami prowadzonymi za granicą. Tam obywatele zaczęli drukować dla szpitali i innych instytucji publicznych przyłbice z wykorzystaniem drukarek 3D.
Pomysł wziął się stąd, że zauważyliśmy po prostu działania różnych środowisk akademickich w krajach gdzie ten postęp epidemii był znacznie większy. Różne środowiska akademickie zaczęły drukować na drukarkach 3D rzeczy związane ze sprzętem medycznym, czyli przyłbice, elementy do respiratorów i pomyśleliśmy czemu się nie włączyć do tej akcji i jako Wydział Sztuki wraz z dziekanem prof. Benedyktem Błońskim oraz prof. Małgorzatą Chomicz wpadliśmy na taki pomysł, żeby zacząć na naszym sprzęcie drukować przyłbice. - mówi Marcin Piotrowicz - inicjator akcji.
Do tej pory udało się w Olsztynie wyprodukować około 60 przyłbic. Ta produkcja zaczęła się od projektu stworzonego przez Pana Marcina oraz jego brata i tak naprawdę to dopiero początek - bo dopiero minął tydzień - drukowania ochronnych przyłbic. Wszystkie wyprodukowane materiały ochronne trafią do Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, a następnie zostaną rozdysponowane do innych szpitali.
Zapotrzebowanie jest olbrzymie. Żyjemy w tej chwili w epidemii koronawirusa, personel musi się chronić jak tylko się da, a przyłbice to jest jeden element z takie wyposażenia standardowego w momencie gdy pracujemy z pacjentami zakażonymi, ale również przy kontakcie z krwią, aerozolem jest to dodatkowa osłona twarzy. Bardzo się cieszymy, że Wydział Sztuki się zaangażował. - w rozmowie z UWM FM mówił dr Łukasz Grabarczyk - neurochirurg Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.
Na produkcję przyłbic ochronnych środki przeznaczył prof. Sergiusz Nawrocki - Prorektor ds. Collegium Medicum UWM w Olsztynie. W pomoc medykom niebawem włączy się także Wydział Nauk Technicznych, który rozpocznie produkcję rozdzielaczy do respiratorów.