Wulkan gorąca w Polsce. Najwyższa temperatura wcale nie w południe. To bzdura!

i

Autor: Unsplash Wulkan gorąca w Polsce. Najwyższa temperatura wcale nie w południe. To bzdura!

pogoda

Wulkan gorąca w Polsce. Najwyższa temperatura wcale nie w południe. To bzdura!

2023-07-15 11:30

Przez Polskę przetacza się fala piekielnych upałów. W niektórych regionach temperatura może poszybować do nawet 37 stopni Celsjusza. Jak przygotować się na upał? W jakich godzinach spodziewać się najwyższej temperatury? Przed wulkanem gorąca przestrzega IMGW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej.

W weekend czeka nas prawdziwy upał. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Te obowiązują w niemal całym kraju. Alerty wysyła także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. – Uwaga! Dziś (15/07) prognozowany upał (pow. 30 st. C). Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112 – brzmi treść ostrzeżenia wysłanego do odbiorców na terenie całego kraju. – Najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak powszechnie się sądzi - w południe. Zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13 – tłumaczy RCB.

Jak przygotować się na upał? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina podstawowe zasady

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwraca także uwagę, by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Eksperci radzą, by unikać wysiłku fizycznego, nosić nakrycie głowy oraz zostawiać dzieci i zwierząt w aucie. Przypomnieli też o stosowaniu kremów z filtrem UV oraz zamykaniu i zasłanianiu w ciągu dnia okien. – Nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm; noś lekką i przewiewną odzież – wskazano w poradniku "Jak przetrwać upał". Należy też pić dużo niegazowanej wody i ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu.

Eksperci RCB zwrócili uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. – Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu – przestrzegli. Przypomnieli, że jego objawy to m.in: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka czy szum w uszach.

Ponadto upał wpływa też na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. – Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu – podkreślono.

W razie zauważenia objawów przegrzania organizmu, takich jak przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy, dreszcze należy zadzwonić pod 112.

Najlepsze plaże w warmińsko-mazurskim. Uwielbiane przez turystów i nieco mniej znane!

Weterynarz- Zadbaj o swojego psa podczas upałów