Wiadomości

Opuszczona wieś na Warmii odżyje? Naukowcy z Warszawy przygotowali propozycję [ZDJĘCIA]

2023-08-30 15:03

Wieś Orzechowo w gminie Olsztynek od lat jest praktycznie niezamieszkana. W miejscowości znajduje się zabytkowy kościół oraz leśniczówka. Jednak już wkrótce może się to zmienić. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przygotowali propozycję rewitalizacji wsi. Efekt ich prac można oglądać na wystawie w Olsztynku.

Niemal całkowicie opuszczone Orzechowo zniszczył komunizm

Orzechowo leży na uboczu, w odległości 2 km od Swaderek, na wielkiej polanie otoczonej bagnami i lasami. Miejscowość jest praktycznie opuszczona. Według danych Wikipedii, we wsi obecnie mieszkają 4 osoby – leśniczy z rodziną. Jednak przed wieloma laty Orzechowo dobrze prosperowało. Założono ją jako osadę młyńską, zasiedloną przez Polaków. Dane z lat 1785 r. i 1820 r. określają miejscowość jako „królewską wieś chłopską” z 15 domami i 85 mieszkańcami.

Nad miejscowością góruje kościół katolicki pod wezwaniem Jana Chrzciciela, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w regionie. Tuż obok znajduje się cmentarz podzielony na część starą i nową. Wciąż odbywają się tam pochówki.

Upadek miejscowości rozpoczął się w latach 70. ubiegłego wieku, gdy na skutek działań ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Łańsku, gdzie odpoczywali i chodzili na polowania polscy oraz zagraniczni działacze komunistyczni, postanowiono wysiedlić miejscowość, aby rozbudować ośrodek. Warmiaków kuszono możliwością wyjechania na stałe do Niemiec. Obecnie wieś jest praktycznie opuszczona.

Naukowcy z Warszawy odtworzyli opuszczoną wieś

Władze Olsztynka poinformowały, że 21 studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pod opieką dr inż. arch. Ewy Widery odtworzyło krajobraz Orzechowa, z zachowaniem tradycyjnego krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur. Efekty ich prac można podziwiać na wystawie w wieży ciśnień w Olsztynku.

- Wystawa prezentuje próbę odtworzenia opuszczonej wsi Orzechowo, w której jedynymi świadkami historii i dawnej zabudowy tego miejsca są: neogotycki kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela, z plebanią i cmentarzem przykościelnym oraz budynek dawnej szkoły. Z pozostałej dawnej zabudowy wsi przetrwały tu tylko ślady fundamentów 14 domów, po II wojnie światowej – skomentował Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka.

Na ten moment trudno stwierdzić, czy plany mają szansę na realizację. Większość terenów, na których leży Orzechowo należy do Lasów Państwowych.

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających

Orzechowo – zniszczona przez komunizm wieś-widmo, w której prawie nikt nie mieszka