Ciekawostka

Wiele osób myśli, że to jeszcze olsztyńskie Zatorze i jest w błędzie. To zupełnie inne osiedle! [ZDJĘCIA]

2025-03-28 14:53

Podział administracyjny Olsztyna może wiele osób wprawić w zakłopotanie. W stolicy Warmii i Mazur nie ma dzielnic, są jednak osiedla. To z kolei prowadzi do wielu pomyłek. Zatorze w oczach wielu mieszkańców jest bardzo duże i tereny niektórych osiedli włącza właśnie do tej części miasta. Ale tak naprawdę są one odrębnymi osiedlami. Jednym z nich jest Zielona Górka.

Wiele osób myśli, że to Zatorze. Zielona Górka to zupełnie inne osiedle

Olsztyn podzielony jest na 23 osiedla. Są to takie same jednostki administracyjne jak w innych dużych miastach dzielnice. To natomiast wprowadza wiele osób w błąd. Często mówi się o tzw. szeroko rozumianym Zatorzu. Tymczasem jest to najmniejsze osiedle miasta, ale z największą gęstością zaludnienia. Największym pod względem powierzchni jest osiedle Podleśna, mimo że nie mieszka tam najwięcej osób. Wielu mieszkańców stolicy Warmii i Mazur części terenów osiedli Podleśna, Wojska Polskiego i Zielonej Górki włącza właśnie do Zatorza. Najczęściej problem ten pojawia się przy wspomnianej Zielonej Górce, która bardzo często błędnie włączana jest do „szeroko rozumianego Zatorza”. Tak naprawdę jest to całkiem inne osiedle, posiadające własną radę osiedla.

Zielona Górka stanowi najmniejsze pod względem liczby ludności olsztyńskie osiedle, mimo że pod względem wielkości powierzchni zajmuje czwarte miejsce. Od wielu lat mieszka tam tylko ponad tysiąc osób. Ale w ostatnich latach wskaźnik ten nieco wzrósł. Z danych, jakie uzyskaliśmy z Urzędu Miasta w Olsztynie, wynika, że obecnie osiedle to zamieszkuje 1377 osób. Liczba mieszkańców wzrosła, bo w ostatnich latach powstało tam nowe osiedle mieszkalne, tuż na skraju lasu.

Zielona Górka jest atrakcyjnie położona. Znajdują się tam atrakcyjne obiekty

Zielona Górka powstała w latach 30. minionego wieku. Położone jest w północno-wschodniej części miasta. Zabudowana była głównie domami jednorodzinnymi, jednak powstało tam nowe osiedle i pojawiły się pierwsze bloki. Obecnie jest już kilka. Tam też położone są mniejsze osiedla, bez własnych rad: Karolin, gdzie są głównie ogródki działkowe, i Track. Osiedle to może pochwalić się atrakcyjnym położeniem. Na jego terenie znajduje się Jezioro Trackie, które kiedyś całkowicie znikło. W połowie XIX wieku pogłębiono naturalny odpływ jeziora, co spowodowało, że w 1880 r. zbiornik zamienił się w mokradła, a w 1917 r. już w osuszoną łąkę. Jezioro odnowiło się jednak już w następnej dekadzie, po serii błędów melioracyjnych przy budowie nasypu kolejowego. Dzisiejszy zbiornik ma nieco ponad 50 hektarów powierzchni, jest długi na 1,5 km i szeroki na pół kilometra. Jego głębokość nie przekracza 5 metrów.

Niedaleko jeziora stoi z kolei zabytkowy dworek Beliana, który obecnie jest remontowany. Obiekt na przełomie XVI i XVII wieku należał do polskiej szlacheckiej rodziny Grzymałów, a w połowie XIX wieku został wykupiony przez rząd pruski, w celu umocnienia wpływów niemieckich na tych terenach. Następnie budynek trafił do rodziny Belianów. Oskar Belian w latach 1877-1903 był burmistrzem miasta, które za jego rządów bardzo się rozwinęło.

Na terenie Zielonej Górki jest też kościół pw. Św. Anny. Jeszcze do ko końca lat 80. XX wieku mieszkańcy osiedla należeli do parafii św. Józefa. Wtedy zaczęto myśleć o budowie własnej świątyni. Tutejszą parafię pw. św. Anny utworzył 25 kwietnia 1991 r. biskup warmiński dr Edmund Piszcz. Objęła ona osiedla: Zieloną Górkę, Track i Karolin oraz miejscowości Nikielkowo i Szypry.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Nowy dworzec kolejowy w Olsztynie otwarty. Tak wygląda!
Największe, najmniejsze, najbardziej zaludnione. Jak dobrze znasz osiedla Olsztyna? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Które osiedle jest największe pod względem powierzchni?