Ciekawostka

Większość mieszkańców ich nie pamięta. Tych jezior w Olsztynie już nie ma

2024-03-06 15:48

Choć nie każdy olsztynianin o nich pamięta, a zapewne część mieszkańców nawet o nich nigdy nie słyszała, to w obrębie miasta były jeziora, których obecnie już nie ma. Wiele lat temu zostały one osuszone i zniknęły z mapy stolicy Warmii i Mazur. Jakie to akweny? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule oraz galerii.

Olsztyn ma 16 jezior. Kiedyś było ich więcej

Obecnie w stolicy Warmii i Mazur istnieje 16 jezior. 14 z nich przekracza 1 hektar powierzchni. Łącznie wszystkie jeziora zajmują 725 hektara, co równa się 8,25 proc. powierzchni całego miasta.

Największym i zarazem najgłębszym olsztyńskim jeziorem jest jezioro Ukiel (Krzywe), którego powierzchnia wynosi 412 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 43 m.

Drugie co do wielkości jezioro w Olsztynie to Jezioro Kortowskie, które z jeziorem Ukiel połączone jest przez rzekę Kortówkę. Jego powierzchnia wynosi 89,7 ha, a maksymalna głębokość to 17,2 m.

Drugim co do głębokości olsztyńskim jeziorem jest Tyrsko, potocznie nazywane przez mieszkańców jeziorem Żbik. Maksymalna głębokość akwenu to 30,6 m, a jego powierzchnia wynosi 18,6 ha.

Najmniejszym akwenem z kolei jest Jezioro Modrzewiowe. Jego powierzchnia zajmuje 0,25 ha. Jednym z płytszych jezior jest natomiast Jezioro Trackie. Mimo że jest ono trzecim co do wielkości olsztyńskim jeziorem (52,8 ha), to w najgłębszym miejscu liczy sobie tylko 4,6 m.

Z tych jezior korzysta chętnie wielu mieszkańców miasta. Jednak kiedyś akwenów oraz kąpielisk było więcej.

Tych jezior w Olsztynie już nie ma

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jezior w obrębie miasta było kiedyś znacznie więcej, a teraz na próżno ich szukać na mapie miasta. Co się z nimi stało?

W drugiej połowie XIX wieku niektóre akweny przeszły w ręce prywatne. Ich właściciele oczekiwali największych dochodów z parcel budowlanych, nie z rybołówstwa. Największym osuszonym w tamtych czasach jeziorem było jezioro Fajferek. Jego istnienie zakończyło się w 1882 r., mimo że zaledwie 37 lat wcześniej zarząd miejski otworzył nad nim kąpielisko.

Osuszone zostały również trzy miejskie stawy. Były to: Mały Staw, Staw Duży, Górny Staw, który znajdował się w okolicach obecnego skrzyżowania ulic Kościuszki i Piłsudskiego.

Jakie jeziora zniknęły z powierzchni stolicy Warmii i Mazur? Odpowiedź znajdziesz w poniższej galerii.

Olsztyńskie morsy rozpoczęły nowy sezon

Większość mieszkańców ich nie pamięta. Tych jezior w Olsztynie już nie ma