Najpopularniejsze imiona nadawane w 2020 roku
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zestawienie najpopularniejszych imion nadanych w 2020 roku. Wśród imion żeńskich najpopularniejsze były Zuzanna i Julia. Imiona te zostały nadane w ubiegłym roku po równo 7351 dziewczynkom. Na drugim miejscu wśród imion żeńskich uplasowała się Zofia - imię to nadano 7073 dziewczynkom. Jak podano w komunikacie, imię Zofia cieszyło się w 2020 r. większą niż rok wcześniej popularnością. Podium zamyka Hanna - imię to otrzymało 6658 dziewczynek. W 2019 r. natomiast miejsce Hanny zajmowała Maja.
Zobacz też: Ruiny pałacu schowane w dawnym parku. Miejsce to budzi grozę i zachwyca! [ZDJĘCIA]
W kategorii imion męskich zdecydowanie wygrał Antoni - w 2020 r. imię to nadano 8368 chłopcom. Co ciekawe, imię to było również liderem popularności w latach poprzednich: 2019, 2018, 2017 i 2016. Na drugim miejscu znalazł się Jan - w 2020 r. nazwano tak 7658 chłopców, na trzecim zaś - Aleksander z wynikiem 7165 chłopców, którzy otrzymali to imię.
W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego wśród chłopców króluje Aleksander, natomiast u dziewczynek Zuzanna.
Najrzadsze imiona nadawane w 2020 roku
Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory. Ramona, Konsuela i Eulalia – to dziewczęce imiona, które w ogólnopolskim zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Wśród chłopców do tej grupy należą: Joszko, Zbyszko czy Hipolit. A jak jest w woj. warmińsko-mazurskim?
Wśród chłopców najrzadszymi imionami są m.in. Gniewomir, Tristan, Krzesimir, Jonasz czy Aron. Z kolei u dziewczynek to m.in.: Roma, Zoe, Maya, Letisja, Olena, Iliana.
Wybierając imię dla potomka warto pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować potomka, może odrzucić nasz wybór.