Warmińsko-mazurskie na celowniku. Ta gmina zniknie z mapy, pojawią się nowe miasta

2025-07-17 9:52

Od przyszłego roku w Polsce przybędzie sześć miast - wynika z projektu rozporządzenia, którego wnioskodawcą jest MSWiA. Prawa miejskie mają otrzymać miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim. Zmiany na mapie dotyczą także województwa warmińsko-mazurskiego. Szczegóły na ten temat w artykule poniżej.

Nowe miasta w Polsce. Zmiany na mapie dotyczą także woj. warmińsko-mazurskiego

i

Autor: Wikimedia Commons: Pawelnml

Zmiany na mapie Polski. Dotyczy to też województwa warmińsko-mazurskiego

Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa, uwzględniające wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o zmiany granic gmin i miast, nadanie statusu miasta miejscowościom i zmiany nazwy gminy.

Zgodnie z projektem, od 1 stycznia przyszłego roku sześciu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Miastami staną się trzy miejscowości w województwie mazowieckim: Stanisławów (pow. miński), Małkinia Górna (pow. ostrowski) i Staroźreby (pow. płocki). Status miasta uzyskają także: Janów Podlaski (pow. bialskim, woj. lubelskie), Branice (pow. głubczycki, woj. opolskie) oraz Janów (pow. częstochowski, woj. śląskie).

Projekt zakłada również, że od przyszłego roku nastąpią zmiany dotyczące ustalenia granic gmin. W województwie małopolskim będą to zmiany pomiędzy gminą Rytro a Piwniczną Zdrój, pomiędzy gminą Zemborzyce a Stryszem oraz pomiędzy Niepołomicami a Kłajem. W województwie mazowieckim zmiany nastąpią między gminą Zakrzew a Radomiem, zaś w województwie śląskim między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi.

Zmienią się również granice niektórych miast w województwach: lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i śląskim.

Gmina w województwie warmińsko-mazurskim zmienia nazwę

Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim od przyszłego roku gmina Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na gminę Bratian.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Olsztyn Radio ESKA Google News
BackYard Ultra Warmia 2025
Czy wiesz, gdzie leży ta miejscowość z Warmii i Mazur? My podajemy nazwę, ty powiat [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Frombork leży w powiecie:
Rozmowa na Plus
Dlaczego młodzi ludzie osiedlają się w małych miastach?