Wydarzenia

W samym centrum Olsztyna powstało… prawdziwe pole. O co chodzi?

2025-04-18 15:30

W centrum miasta, a dokładnie w pobliżu dawnej Zajezdni trolejbusowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, powstało prawdziwe pole. Rośnie tam zboże czy len. Unoszą się też zapachy zupełnie jak na wsi. Dlaczego w samym sercu miasta powstało pole? Kto za to odpowiada i co się stanie z plonami? Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Pole w centrum Olsztyna. Dlaczego powstało?

Mieszkańcy i przyjezdni, którzy wybiorą się do Parku Centralnego w Olsztynie, mogą poczuć się jak na wsi. W samym centrum miasta powstało pole uprawne. Rośnie tam zboże, takie jak płaskurka i orkisz, a także lnianka i len. W powietrzu unosi się zapach jak na wsi. Po polu chodzą też ptaki, szukające pożywienia. Dlaczego w ścisłym centrum stolicy Warmii i Mazur powstało pole?

Za akcję odpowiada Miejski Ośrodek Kultury, który w kwietniu ruszył z projektem „Siewcy”. Najpierw przygotowano pole uprawne oraz zasiano zboża. W maju odbędą się rodzinne warsztaty. W planach jest też spisanie rodzinnych przepisów oraz rozwieszenie kolorowej tkaniny nad Łyną. W Parku Centralnym i Zajezdni trolejbusowej MOK zorganizuje połączony tematycznie cykl spotkań animacyjno-edukacyjnych. Rośliny mają wzrastać razem z procesem animacyjnym. W połowie sierpnia odbędzie się zbiórka plonów oraz wspólne pieczenie chleba, którego spróbować będą mogli uczestnicy tych wydarzeń.

- Sięgamy do dawnych kultur słowiańskiej i pruskiej, by poprzez działania kulturalne porozmawiać o tym, co dziś najważniejsze: relacji człowieka z naturą, tradycją, ziemią – i samym sobą. Wspólnie zastanowimy się, co możemy zaczerpnąć z przeszłości, by lepiej rozumieć teraźniejszość. Dawne wierzenia, rytuały i rytmy natury staną się dla nas pretekstem do rozmowy o kondycji psychicznej współczesnego człowieka, jego zmęczeniu, wewnętrznych burzach, potrzebie przemiany i wspólnoty – informuje Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Projekt podzielono na trzy etapy. Do kiedy będzie realizowany?

Projekt „Siewcy” podzielony jest na trzy etapy, będzie on trwał aż do sierpnia bieżącego roku. Poszczególne etapy będą realizowane w następujących terminach:

  • Przesilenie (21 czerwca-10 lipca) – nawiązując do Nocy Kupały, zaplanowano rozmowy o przesileniu wewnętrznym: zmęczeniu, wypaleniu i cykliczności życia.
  • Czas Burz (12 lipca-26 lipca) – organizatorzy zajmą się symboliką burzy: tej znanej z mitologii (Perun, Perkun, Thor), ale i tej, która rozgrywa się w nas samych – kryzysami psychicznymi, społecznymi, sposobami ich przeżywania i pokonywania.
  • Plony (9 sierpnia-24 sierpnia) – świętowanie efektów wspólnej pracy. Uczestnicy wydarzeń będą mieli szansę upleść wieńce dożynkowe i wziąć udział w pierwszych animacyjnych dożynkach.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie interaktywna wystawa w przestrzeni Zajezdni trolejbusowej, z symbolicznym kamiennym kręgiem – miejscem spotkań, refleksji i rytuału. Wizualnym motywem projektu jest obraz „Siewcy” Leona Wyczółkowskiego, który oddaje ideę zasiewu zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym. Powrót do korzeni, kontakt z ziemią, wspólne działanie – to wartości, które autorzy projektu chcą pielęgnować wraz z mieszkańcami miasta.

Olsztyn Radio ESKA Google News
GNIEW rolników. Polityków trzeba złapać ZA TWARZ i wyrzucić! Nasze zboże pójdzie dla ŚWIŃ ! | Komentery