W Ikei bez zakrytego nosa i ust zakupów nie zrobisz. Sieć wydała jasne stanowisko

i

Autor: pexels.com W Ikei bez zakrytego nosa i ust zakupów nie zrobisz. Sieć wydała jasne stanowisko

W popularnej sieci sklepów nie zrobisz zakupów bez zakrytego nosa i ust

2020-08-18 7:14

Bez zakrytego nosa i ust w IKEI zakupów nie zrobisz. Sieciówka opublikowała w tej sprawie jednoznaczny komunikat. Więcej czytaj na ESKA Olsztyn.

IKEA nie obsłuży klientów bez maseczek

Choć mamy obowiązek zakrywać usta i nos w zamkniętych przestrzeniach ogólnodostępnych, wiele osób lekceważy te przepisy. Problem ten dotyczy m.in. sklepów. By go rozwiązać, IKEA opublikowała jednoznaczny komunikat, w którym informuje, że osoby niestosujące się do zakrywania ust i nosa, nie będą obsługiwane w sklepach ich sieci.

- Szanowni Klienci, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. Rozdział 3, par. 24 zasłanianie ust i nosa na terenie sklepu IKEA jest obowiązkowe. Osoby nie stosujące się do tego wymogu, poza osobami zwolnionymi na mocy obowiązujących przepisów prawa, nie będą obsługiwane. Dbajmy o siebie nawzajem! - poinformowała sieć sklepów na Facebooku.

Jak podkreśla sieć, jej decyzja jest jak najbardziej zgodna z polskim prawem. - Pragniemy podkreślić, że bezpieczeństwo wszystkich Klientów, jak również naszych pracowników jest dla nas najwyższym priorytetem. Działamy zgodnie z polskim prawem i w jego granicach. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze miejsca spotkań z klientami spełniały wymogi określone przez polskie służby sanitarne, ale także światowe standardy IKEA. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie sklepu zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r., na podstawie Rozdziału 3, par. 24. - tłumaczy IKEA.

Jasne stanowisko w sprawie tego, czy sprzedawca może odmówić obsłużenia klienta, który nie zakrywa nosa i ust na terenie sklepu, przedstawił w sierpniu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

"Prezentowanie publicznie informacji o konieczności zakrywanie ust i nosa (w miejscach ogólnodostępnych, w tym w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach) należy uznać jako warunek początkowy do skutecznego skorzystania z oferty sprzedaży przez kupującego. Zagadnienia to powinno być oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego" - objaśnił wiceminister Janusz Cieszyński.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 sierpnia w sprawie ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa, obowiązek zakrywania ust i nosa został przedłużony. Dotyczy on zamkniętych przestrzeni ogólnodostępnych, również sklepów. Co ważne, Ministerstwo Zdrowia postanowiło zlikwidować wyjątek, zgodnie z którym ze względu na stan zdrowia mieliśmy prawo zdjąć maseczkę. Obecnie obowiązek ten nie dotyczy jedynie dzieci poniżej 4. roku życia, osób z zaburzeniami rozwoju, psychicznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Sonda
Przestrzegasz tego nakazu?
Łabędzie zablokowały drogę
Posłuchaj o wirusowych chorobach zakaźnych wieku dziecięcego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.