Magiczny przycisk otworzy wszystkie szlabany i domofony. to pierwsza taka aplikacja na świecie stworzona przez olsztyńskich informatyków

i

Autor: pixabay.com Magiczny przycisk otworzy wszystkie szlabany i domofony. to pierwsza taka aplikacja na świecie stworzona przez olsztyńskich informatyków

To pierwsza taka aplikacja na świecie. Magiczny przycisk otworzy wszystkie szlabany [AUDIO]

2020-11-26 14:04

Olsztyńscy informatycy stworzyli pierwszą na świecie aplikację, dzięki której za pomocą jednego przycisku będzie można otworzyć wszystkie szlabany i domofony. Na razie testowana jest na terenie Olsztyna, wkrótce jednak zostanie wdrożona również w innych miejscowościach regionu.

Olsztyńskie cheerleaderki odniosły wielki sukces w krajowych mistrzostwach

Gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, liczą się minuty, a nawet sekundy. Wielokrotnie ratownicy czy strażacy tracą je, zanim zostanie otwarty szlaban prowadzący na osiedle strzeżone czy na to aż ktoś wpuści ich do klatki, otwierając domofon. Nie zawsze też osoba wzywająca pomoc jest przytomna, gdy służby docierają na miejsce. Zdarza się również, że bliscy osoby poszkodowanej zapominają o otwarciu szlabanów karetce, po udzieleniu pomocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób w stanie zagrożenia życia i zdrowia przygotowaliśmy aplikację, która pozwala służbom ratowniczym na otwieranie bram czy domofonów telefonem komórkowym, który mają na wyposażeniu. Aplikacja opracowana przez pracowników departamentu społeczeństwa informacyjnego to rozwiązanie pionierskie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Posłuchaj: Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego o innowacyjnej aplikacji z Olsztyna

Na razie aplikacja jest testowana na terenie Olsztyna, a następnie będzie wdrażana również w innych miejscowościach regionu.

Jako Samorząd Województwa nie mamy wątpliwości, że działania administracji publicznej muszą wpierać budowę innowacyjnych rozwiązań w skali regionu, kraju oraz całego globalnego rynku. W naszym projekcie zastosowaliśmy technologię Blockchain i SmartKey. Jesteśmy podekscytowani, że jako pierwsi na świecie uruchomimy takie rozwiązanie. Nie ma bowiem nic cenniejszego niż życie i zdrowie – dodaje wicemarszałek Jaskulska.

Powstała aplikacja, która pozwala służbom ratowniczym na otwieranie bram czy domofonów telefonem komórkowym

i

Autor: Aplikacja społeczna "Ratunek bez barier" - materiał prasowy Tak wygląda aplikacja, za pomocą której można otworzyć bramy i domofony

RATUNEK BEZ BARIER to pierwsze w świecie społeczne zastosowanie połączenia funkcyjności IoT (internetu rzeczy) z blockchain. Oficjalny start Programu „Ratunek bez barier” odbędzie się podczas IV Kongresu „Miasto Przyszłości” dnia 26 listopada o godz. 12:00 na panelu "Czy jesteśmy smart regionem?".

"Ratunek bez Barier"  to nie tylko podniesienie bezpieczeństwa życia, ale i mienia. Zdarzają się sytuacje, kiedy zespoły ratunkowe: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji zmuszone są staranować stojące na drodze przeszkody. Byłaby idealna sytuacja, gdyby bez używania pilota czy angażowania kogokolwiek szlabany podnosiły się same. Dlatego projekt "Ratunek bez Barier" wpasował się w ramy Programu Standaryzacji Polskich Inteligentnych Miast. Fundacja KEZO, jako inicjator i koordynator programu, będzie stała na straży pełnej i otwartej dostępności rozwiązania oraz prawidłowości funkcjonowania standardu ‘SmartKey`.

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków

Aby projekt mógł odnieść sukces i pożytek, celowe było stworzenie platformy porozumienia i współpracy między różnymi podmiotami, takimi jak: służby ratunkowe, centra kryzysowe, samorządy, jednostki badawcze, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,  stowarzyszenia, mieszkańcy. W celu uzyskania natychmiastowego dostępu do zamkniętych stref, w ramach programu została stworzona publiczna, jednolita, bezpieczna usługa kontroli dostępu, dzięki otwartej `szynie` danych kontroli dostępu dedykowanej dla służb ratunkowych. Poprzez wytypowanie technologii blockchain, wytworzenie metod standaryzacji dostępu i swobodnej wymiany danych zarządzanych przez użytkowników programu „Ratunek bez barier”, miasta zyskają platformę swobodnego rozwoju innych usług miejskich, a także możliwość wejścia w interakcję z innymi uczestnikami miast

Program "Ratunek bez barier” wdrażany będzie jako pierwsze w świecie społeczne zastosowanie połączenia funkcyjności IoT (internetu rzeczy) z blockchain.

W pierwszej fazie przejdzie etap – pilotażowy. Uczestnikami pilotażu są: załogi ratownictwa: pogotowia ratunkowego i straży pożarnej – korzystający z aplikacji dostępowej i testujący funkcjonalność wirtualnego „klucza”, „pilota”; właściciele/zarządcy ogrodzonych terenów szpitali, osiedli i prywatnych posesji  – udostępniający wjazd dla służb ratownictwa do własnych obiektów/posesji;firmy/przedsiębiorcy technologiczni udostępniający techniczne rozwiązania – systemy informatyczne, aplikacje oraz moduły komunikacyjne dla istniejącej i nowej infrastruktury szlabanów/bram czy furtek i klatek z domofonami; Fundacja KEZO przy Centrum Badawczym PAN – koordynująca pilotaż, edukująca i pozyskująca partnerów.