Pierwsza w pełni zeroemisyjna komunikacja miejska w Polsce powstanie na Warmii
Będzie to pierwsza w historii tej miejscowości, a zarazem pierwsza w Polsce w pełni zeroemisyjna komunikacja publiczna. Władze Lidzbarka Warmińskiego, bo o tym mieście mowa, poinformowały, że pozyskały dwa nowe autobusy, których zakup w ponad 80 proc. dofinansowany był ze środków unijnych. Są to pojazdy, które sprawdziły się na lidzbarskich drogach, ale te są nowocześniejsze i lepiej wyposażone. Posiadają m.in. ekrany z informacjami dla podróżnych. Energia do ładowania autobusów pozyskiwana jest w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii.
Oba autobusy wyjadą na ulice miasta na dniach, gdy tylko zostaną dopełnione wszystkie formalności.
„Lidzbark Warmiński stawiany jest za wzór smart city”
- Lidzbark Warmiński często stawiany jest za wzór miasta smart city. Udowadniamy, że można rozwijać infrastrukturę bez negatywnego wpływu na środowisko. Elektryczne autobusy pasują do naszej wizji miasta uzdrowiskowego, z czystym powietrzem, ograniczaniem emisji spalin i ruchu samochodowego. Cieszę się, że nasze miasto znów stało się pionierem na skalę krajową – skomentował Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
Pierwsza w historii miasta komunikacja miejska została uruchomiona dopiero w 2021 r. Składały się na nią dwa zeroemisyjne elektryczne autobusy. Jednak popularność bezpłatnych przewozów przewyższała możliwości niewielkiego taboru. Dlatego dla wygody lidzbarczan i poprawy komunikacji, wykorzystano dodatkowe pojazdy, ale z tradycyjnym napędem spalinowym. Władze miasta podkreślały, że ich celem było stworzenie zeroemisyjnej komunikacji publicznej, dlatego od razu złożyły wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych elektryków. Te wkrótce wyjadą na ulice miasta.
Nowa atrakcja w Lidzbarku Warmińskim. "Średniowieczny" most do zamku już gotowy! [ZDJĘCIA]