Ukraina uderzyła w głąb Rosji. Po raz pierwszy użyła pocisków Storm Shadow

i

Autor: ABACA/Abaca/East News

świat

Ukraina uderzyła w głąb Rosji. Media: Po raz pierwszy użyła pocisków Storm Shadow

2024-11-20 17:15

Ukraina po raz pierwszy ostrzelała cele w Rosji brytyjskimi pociskami dalszego zasięgu Storm Shadow - poinformowała w środę agencja Bloomberga, powołując się na urzędników z państw zachodnich, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

Media: Ukraina po raz pierwszy ostrzelała cele w Rosji brytyjskimi pociskami Storm Shadow

Ukraina znów uderzyła w głąb Rosji. Po raz pierwszy miała do tego wykorzystać brytyjskie rakiety dalekiego zasięgu. O użyciu pocisków "Storm Shadow" donoszą o tym m.in. media na wyspach i za Oceanem.

Agencja Reutera przekazała, że rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera odmówił komentarza.

Londyn już wcześniej zezwolił Ukrainie na używanie pocisków Storm Shadow wewnątrz swojego terytorium, a ponadto rząd Starmera wielokrotnie apelował do Stanów Zjednoczonych, aby udzieliły armii ukraińskiej zgody na ostrzeliwanie celów w głębi Rosji - przypomniał Reuters.

Storm Shadow to pociski manewrujące o zasięgu około 250-300 km, wystrzeliwane z samolotów. Opracowanie tych rakiet było wynikiem współpracy przemysłów zbrojeniowych Francji i Wielkiej Brytanii. Storm Shadow znalazły się na wyposażeniu armii tych państw na początku XXI w. Broń ta charakteryzuje się wysoką celnością. Pocisk jest wyposażony w system, który sam naprowadza na cel i omija przeszkody terenowe dzięki wbudowanemu systemowi GPS.

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, administracja prezydenta USA Joe Bidena dała zielone światło Ukrainie na wykorzystywanie broni amerykańskiej do rażenia celów w głębi Rosji. We wtorek Ukraina i Rosja poinformowały, że Kijów użył amerykańskich rakiet ATACMS do uderzenia w rosyjski skład amunicji w obwodzie briańskim, położony około 130 km od granicy z Ukrainą.

Donald Tusk ogłosił "nadzwyczajny" szczyt

W przyszłym tygodniu w Szwecji odbędzie się "nadzwyczajny" szczyt. W spotkaniu udział wezmą państwa skandynawskie, bałtyckie oraz Polska.

Dziś rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Kanady Justinem Trudeau. W przyszłym tygodniu w Szwecji nadzwyczajny format: państwa skandynawskie plus bałtyckie plus Polska. Zachód musi mieć jednolite stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy i wspólnego bezpieczeństwa - poinformował w mediach społecznościowych.

Gospodarzem spotkania w Harpsund, ok. 120 km na zachód od Sztokholmu, będzie premier Szwecji Ulf Kristersson, a wśród tematów rozmów znajdą się: relacje między Europą a USA, bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego oraz kontynuacja długofalowego wsparcia Ukrainy. Kristersson i Tusk będą też rozmawiać o kwestiach dwustronnych, podpiszą nowe strategiczne partnerstwo między Szwecją a Polską.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Tysiąc dni wojny na Ukrainie | M.Budzisz: Dobicie Rosji wydaje się być fantastyką! | SUPER RING