Praca w straży granicznej przyciąga atrakcyjnymi zarobkami oraz możliwością awansu. Jednak, by zostać funkcjonariuszem, trzeba spełnić szereg wymagań. Służbę w straży granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Kandydat na funkcjonariusza nie może być karany, musi posiadać nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie i odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby. To jednak nie wszystko. Trzeba również pozytywnie zaliczyć procedurę kwalifikacyjną składającą się z dwóch etapów.
Nowe udogodnienia dla kandydatów do służby w straży granicznej. Dokumenty mogą składać uczniowie
Od 1 października 2023 roku wprowadzone zostały jednak pewne udogodnienia. Zgodnie z nowymi przepisami dokumenty do straży granicznej mogą składać także uczniowie, którzy mają ukończone 18 lat i uczęszczają do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej (czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, dwuletniej branżowej szkoły II stopnia). W takim przypadku dokumenty potwierdzające wykształcenie kandydat dostarcza przed przyjęciem do służby w formacji.
Nabór do straży granicznej w woj. warmińsko-mazurskim
W województwie warmińsko-mazurskim w tym roku szansę na założenie munduru funkcjonariusza straży granicznej będzie miało jeszcze 14 osób. W przyszłym roku w szeregi straży granicznej wstąpić będzie mogło 80 osób. Zainteresowani pracą w straży granicznej, dokumenty mogą składać w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej w Kętrzynie, Gołdapi, Braniewie oraz Olsztynie. Szczegóły dotyczące naboru dostępne są na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.