Tym jednym słowem wkurzysz mieszkańca Warmii. Filmiki z TikToka hitem sieci!

i

Autor: Monika Smolik, TikTok: warmiara

Social Media

Tym jednym słowem wkurzysz mieszkańca Warmii. Filmiki z TikToka hitem sieci!

2024-10-25 13:14

Warmia i Mazury bardzo często są ze sobą mylone. Wielokrotnie mieszkańcy Olsztyna mogli usłyszeć, że miasto leży na Mazurach, choć nie jest to prawdą. Influencerka Kasia Kosmos na TikToku popularyzuje wiedzę na temat obu regionów. Jej filmy są hitami w sieci.

Tym słowem wkurzysz mieszkańca Warmii. Filmy Warmiaczki hitem sieci

Kasia Kosmos to influencerka i właścicielka studia projektowego. Kobieta promuje Warmię w mediach społecznościowych poprzez publikację filmów, często o zabawnym charakterze. W ten sposób chce zwrócić uwagę na to, że Warmia to nie Mazury i odwrotnie. Na nagraniach widzowie mogą zobaczyć m.in., jak wygląda tradycyjny strój mieszkańców Warmii, podziwiać krajobrazy regionu, a także dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy oboma krainami. Według Warmiaczki, noszenie stroju tradycyjnego jest powodem do dumy, a nie obciachu.

Na popularności zyskały zwłaszcza te nagrania, na których Kasia Kosmos wyjaśnia, jakim jednym słowem można wkurzyć Warmiaczkę. Na jednym z wideo mężczyzna zachwyca się pięknem tej krainy.

- Fajnie tu macie, natura, pagórki, łączki. Fajnie na tych Mazurach – mówi.

Jednak to riposta zdenerwowanej kobiety zrobiła szczególną furorę wśród internautów. Kosmos na nagraniu krzyczy bez ogródek do mężczyzny: „Tu jest Warmia!”. Nagranie jest hitem w sieci. Pod nim pojawiło się już ponad 1300 komentarzy, a ponad 80 tys. osób polubiło ten post.

„Na grillu u znajomej powiedziałem że fajne te Mazury, jej ojciec „to jest Warmia”, pytam „a gdzie są Mazury?”… „a kilometr dalej za mostem”, „Przecież to jedno i to samo xd”, „Warmia - stolica Olsztyn, Mazury - stolica Ełk”, „A to jakaś różnica jest?”, „A Warmia to nie jest po prostu region na mazurach?”, „Dla mnie to żadna różnica”, „Jako mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego, łączę się w bólu” czy „Tez nigdy nie rozumiałam ze Warmia to nie Mazury Dopóki nie zamieszkałam w Olsztynie” – brzmią niektóre komentarze.

Czym różni się Warmia od Mazur?

Powyższe komentarze tylko potwierdzają tezę, że wiele osób nie ma pojęcia, że Warmia i Mazury to dwie inne krainy. Nie wiedzą również, czym one się różnią. Tymczasem jest wiele aspektów, które jasno pokazują, gdzie jest Warmia, a jak rozpoznać Mazury.

Znakiem rozpoznawczym tego pierwszego regionu są przydrożne kapliczki, których na próżno szukać na Mazurach. Jest ich łącznie około 1300. Warmiacy historycznie byli katolikami, z kolei Mazurzy byli wyznania ewangelickiego. To właśnie ze względów wyznaniowych, więcej jest zabytków sakralnych na Warmii niż na Mazurach, głównie tych gotyckich i neogotyckich. Charakterystyczne dla Warmii są również urocze drewniane domki, które wyróżnia ceramiczna, czerwona dachówka. Same Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej, ani pod względem kościelnym, ani świeckim, dlatego wielu historyków uważa, że nie da się ściśle ustalić granic tej krainy. Natomiast granice Warmii mają ścisły związek z wydarzeniami historycznymi, czyli z powstaniem Księstwa Warmińskiego. Wyznaczono je w średniowieczu, a następnie krainę oddano pod władanie biskupów. Na mapie granice Warmii stanowią trójkąt o nieregularnych bokach, ze ściętym wierzchołkiem przy Zalewie Wiślanym. Od zachodu graniczy z Prusami Górnymi, a granicą jest rzeka Pasłęka. Z kolei od południa i od wschodu z Mazurami, a od północy z Prusami Dolnymi.

Kolejną kwestią jest ukształtowanie terenu. Wielu turystów uważa, że Mazury wyróżniają jeziora. Co ciekawe, wiele osób twierdzi, że na Warmii tych akwenów jest zdecydowanie mniej, nie jest to do końca prawdą. Zarówno Mazury, jak i Warmia mogą pochwalić się pięknymi jeziorami oraz plażami. Na Mazurach do najpopularniejszych należą: Śniardwy, Mamry czy Niegocin, natomiast na Warmii znajdują się m.in. Ukiel, Jezioro Łańskie, Dadaj czy Jezioro Pluszne. Należą one do Pojezierza Olsztyńskiego, które z kolei jest częścią większego Pojezierza Mazurskiego, nie należy jednak mylić tego z przynależnością do Mazur.

W województwie warmińsko-mazurskim jest 49 miast. 12 z nich leży na Warmii. Są to: Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork, Braniewo, Dobre Miasto, Barczewo, Orneta, Reszel, Jeziorany, Pieniężno, Biskupiec i Bisztynek. Do najpopularniejszych mazurskim miast należą: Mrągowo, Kętrzyn, Giżycko, Węgorzewo, Ruciane Nida, Pisz, Ełk czy Nidzica.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

Te potrawy zjesz wyłącznie na Warmii i Mazurach. My podajemy opis, a ty nazwę [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ta zupa przygotowywana jest na wywarze z boczku i chudej kiełbasy. Dodaje się do niej ziemniaki, cebulę i włoszczyznę. Po ugotowaniu doprawiano ją śmietaną, musztardą, solą, pieprzem oraz cukrem. To:

10 ciekawostek o Mazurach. Nie wiedzą o nich nawet mieszkańcy regionu [ZDJĘCIA]