Trwa walka z atakiem hakerskim. Po ponad miesiącu można doładować Olsztyńską Kartę Miejską

i

Autor: MPK Olsztyn

Komunikacja

Trwa walka z atakiem hakerskim. Po ponad miesiącu można doładować Olsztyńską Kartę Miejską

2023-08-02 9:49

Po ataku hakerskim, do którego doszło w czerwcu, wciąż trwają prace związane z przywracaniem funkcjonalności wszystkich systemów Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. Po nie ma półtoramiesięcznej przerwie, mieszkańcy mogą znów aktywować Olsztyńską Kartę Miejską.

Czerwcowy atak hakerski sparaliżował komunikację miejską

Przypomnijmy, do ataku hakerskiego na systemy informatyczne Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie doszło w czerwcu. Władze miasta oraz mieszkańcy musieli zmierzyć się z takimi problemami jak awaria systemów sterowania ruchem, ograniczony dostęp do systemu informacji pasażerskiej, a także niedziałające biletomaty, które od 14 lipca znów funkcjonują.

Olsztyn otrzymał ponad 3 mln zł na ochronę systemu przed hakerami. Pieniądze mają zostać wydane m.in. na zakup sprzętu komputerowego, aplikacji czy skorzystanie z usług ekspertów. Olsztyn zawarł w tym celu umowę z NASK, Naukową Akademicką Siecią Komputerową, która jest operatorem pilotażowego programu.

OKM przez ponad miesiąc była nieaktywna

Olsztyńska Karta Miejska jest nośnikiem biletów okresowych, ale może też pełnić rolę elektronicznej portmonetki, a pieniądze na niej zgromadzone mogą być wydane na przejazdy komunikacją miejską lub na parkowanie w strefie płatnego postoju. Po ataku hakerskim korzystanie z OKM było przez ponad miesiąc utrudnione. Karty nie można było doładowywać, ale bilety, które były na niej zapisane pozostawały aktywne.

– Osoby, które przed atakiem hakerskim zakupiły bilety okresowe – kwartalne lub roczne nadal mogą z nich korzystać – mówi Piotr Czajkowski z Wydziału Sprzedaży i Kontroli Biletów Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. – Podobnie jest ze środkami zgromadzonymi w elektronicznej portmonetce, one także są dostępne.

Posiadacze OKM mogą już aktywować kartę

Żeby móc w pełni korzystać z karty, posiadacze OKM powinni przyjść do jednego z trzech Punktów Obsługi Klienta, aby ją aktywować. Wystarczy mieć przy sobie kartę miejską, nie trzeba mieć żadnych dokumentów tożsamości.

– Zachęcamy mieszkańców by jak najszybciej to zrobili – przyznaje Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. – Można zabrać ze sobą karty rodziny, przyjaciół czy sąsiadów, by nie generować dodatkowych kolejek. Aktywowanie jednej karty trwa tylko chwilę.

Punkty Obsługi Klienta, w których można aktywować kartę to:

  • POK Centrum (przy Aurze);
  • POK Knosały (w siedzibie ZDZiT, ul. Knosały 3/5);
  • POK Kanta (przy krańcówce tramwajowej).

– Pracujemy nad uruchomieniem kolejnych punktów oraz strony kartamiejska.olsztyn.eu, gdy tylko uda się to zrobić, będziemy na bieżąco informować – dodaje Koronowski.

Podczas aktywacji karty można przedłużyć uprawnienia do darmowych przejazdów dla dzieci

Aktywując kartę, można przy okazji przedłużyć uprawnienia dla dzieci i młodzieży do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Osoby, które wcześniej tego nie zrobiły stracą ulgę po 30 września bieżącego roku.

Bezpłatne przejazdy przysługują dzieciom od ukończenia 4. roku życia i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie Olsztyna, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują na terenie Olsztyna i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie. Aby przedłużyć ulgę należy okazać w POK:

  • legitymację szkolną ucznia podbitą na 2023/2024 rok lub świadectwo szkolne (rocznik 2009);
  • kopię pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego prezentatą Urzędu Skarbowego w Olsztynie lub zaświadczenia z urzędu potwierdzającego fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (adres w zaświadczeniu) lub Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z Urzędu Skarbowego w Olsztynie wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego (w przypadku składania PIT drogą elektroniczną). Dotyczy to zeznań podatkowych za poprzedni rok kalendarzowy, złożonych przez rodzica/ów lub opiekuna/ów prawnych dziecka.

Składasz po raz pierwszy wniosek o OKM dla dziecka? Te dokumenty musisz okazać

Osoby, które składają wniosek o kartę miejską po raz pierwszy dodatkowo powinny okazać:

  • legitymację szkolną podbitą na 2023/2024 rok – (rocznik 2009 świadectwo szkolne ukończenia siódmej klasy);
  • dzieci w wieku 4-7 lat – dokument potwierdzający wiek dziecka;
  • wybrany dokument zeznania podatkowego.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie OKM, na której będzie zapisany bezpłatny bilet. Z kolei osoby po 70. roku życia nie muszą posiadać karty podróżując komunikacją miejską, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty.

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających

Bezpieczny Olsztyn nad wodą