Ciekawostka

To urokliwe miasteczko pod Olsztynem zachwyca panoramą. Zobacz zdjęcia nawet sprzed 120 lat!

2024-10-04 14:03

Barczewo to niewielkie miasto leżące w powiecie olsztyńskim. Choć wiele osób kojarzy je głównie za sprawą zakład karnego, miejscowość może pochwalić się bogatą historią, kulturą, a także atrakcyjnym położeniem. Panoramy miasteczka mogą zachwycić niejedną osobę. Zobaczcie, jak wyglądało przed laty. Niektóre zdjęcia mają nawet 120 lat!

Barczewo ma bogatą historię i kulturę. Urocze miasteczko leży zaledwie 18 km od Olsztyna

Barczewo to niewielkie miasteczko w powiecie olsztyńskim zamieszkiwane przez około 7,5 tys. mieszkańców. Położone jest nad rzeką Pisą.

Pierwotnie miejscowość lokowana była w 1325 r. w miejscu, gdzie obecnie jest wieś Barczewko. Po zniszczeniu pierwszego grodu przez Litwinów, miasto lokowano w nowym miejscu. Nowo wybudowane Barczewo uzyskało prawa miejskie 4 lipca 1364 r. z polecenia biskupa warmińskiego Jana II Stryprocka, zasadźcą i sołtysem drugiej lokacji miasta był Henryk z Łajs.

Miasto wybudowano na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowany został kościół farny pod wezwaniem św. Anny, a w części południowo-wschodniej – kościół franciszkański św. Andrzeja. Na północ od kościoła farnego zlokalizowany był zamek biskupi, w którym rezydował burgrabia zarządzający jednym z komornictw Księstwa Warmińskiego. Funkcję burgrabiego pełnił m.in. Bartosz Kromer – brat biskupa Marcina Kromera. Miasto posiadało dwie bramy miejskie: Olsztyńską i Jeziorańską oraz Furtę Zamkową.

Barczewo na zdjęciach sprzed 120 lat! Tak się zmieniało

Obecnie miejscowość wielu miłośnikom muzyki może kojarzyć się jako miejsce narodzin wielkiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, twórcy m.in. „Roty” czy hymnu „O Warmio moja miła”. W mieście znajdują się także popularne wśród turystów zabytki takie jak jedyna zachowana na Warmii synagoga, kościół św. Anny i Szczepana, Kościół św. Andrzeja Apostoła, cmentarz żydowski, a także… zakład karny, który został wybudowany na terenie byłego klasztoru franciszkanów.

Miasto może zachwycać także panoramą, na tle której można dostrzec wieżyczki kościołów, a także zarysy zabytkowych budowli, stawu czy przepływającej przez miasto rzeki. Niektóre fotografie mają nawet ponad 120 lat! W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia sprzed minionych kilku dekad, a także te nieco młodsze, pochodzące z lat 70. i 80. XX wieku.

Zabytkowa trafika w Rzeszowie. Nie zobaczysz takiej nawet w Wiedniu

To miasto czy wieś? Trudny quiz o Warmii i Mazurach. Niełatwo zdobyć komplet punktów!

Pytanie 1 z 25
Ryn to: