Giżycko - stolica żeglarstwa nazywana mazurską Bregencją
Giżycko leży w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim, nad jeziorami Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak. Znane jako stolica polskiego żeglarstwa, zyskało także przydomek "mazurskiej Bregencji". Niektórzy widzą w nim bowiem podobieństwo do przepięknego austriackiego miasta Bregencja usytowanego nad Jeziorem Bodeńskim. Tak o Giżycku pisał m.in. wybitny polski krajoznawca Mieczysław Orłowicz.
Miasto powstało jako osada wokół zamku Krzyżackiego, wybudowanego w około 1340 roku, w miejscu dawnego grodu Prusów. Prawa miejskie otrzymało w 1612 roku, przyjmując nazwę Lötzen od zamku. Na przestrzeni lat nazwa ulegała jednak zmianom. Najpierw "poniemiecki" Lötzen nazywano Lecem, potem Łuczanami, a następnie od 1946 roku na cześć ewangelickiego kaznodziei i działacza ruchu mazurskiego Gustawa Gizewiusza – Giżyckiem.
Popularność jako miejsce wypoczynku Giżycko zaczęło zyskiwać po I wojnie światowej, kiedy to powstały pierwsze hotele, a żeglarstwo stało się modną formą rekreacji. Choć miasto zostało poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej, szybko wróciło do roli głównego ośrodka turystycznego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, osiągając w latach 60. ubiegłego wieku zaszczytne miano "letniej wodnej stolicy Polski".
Co warto zobaczyć w Giżycku? Największe atrakcje
Giżycko ma do zaoferowania szereg atrakcji. Turystów przyciągają przede wszystkim malownicze plaże i jeziora. Ale nie tylko. Znajdziemy tu także wiele ciekawych zabytków. Warto zobaczyć zwłaszcza:
- Most obrotowy na Kanale Łuczańskim, jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX wieku
- Twierdzę Boyen z XIX wieku
- Zamek krzyżacki z XIV wieku, zaadaptowany na hotel
- Wieżę ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, która od lata 2007 jest otwarta dla zwiedzających, chcących obejrzeć z góry panoramę miasta oraz okoliczne jeziora (w tym celu wyposażona jest w windę)
- XIX-wieczne kamienice miejskie, m.in. przy ulicy Pionierskiej i Dąbrowskiego
- Schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej
Ile zajmuje podróż do Giżycka z Warszawy, Gdańska i Olsztyna?
Giżycko to doskonałe miasto na weekendowy wypad z Warszawy, Gdańska czy Olsztyna. Podróż samochodem z tych miast zajmuje bowiem nie więcej niż trzy godziny. Najbliżej mają oczywiście mieszkańcy Olsztyna, którzy do mazurskiej miejscowości dotrą w dwie godziny.