turystyka

To nie jest zwykła warmińsko-mazurska wieś! Dawniej miasto, dziś turystyczna perełka

2025-03-28 13:50

W województwie warmińsko-mazurskim mamy wiele interesujących wsi, które warto odwiedzić ze względu na malownicze położenie, cenne zabytki czy wyjątkowe atrakcje turystyczne. Naszej uwadze nie mógł umknąć Kurzętnik, który dawniej cieszył się statusem miasta. Dziś to przepiękna wieś z licznymi atrakcjami takimi jak ruiny zamku czy spektakularna wieża widokowa ze ścieżką spacerową "w chmurach".

Spis treści

  1. Małe miejscowości turystycznymi perełkami Warmii i Mazur
  2. Kurzętnik dawniej był miastem, dziś to wieś pełna atrakcji
  3. Co warto zobaczyć w Kurzętniku?

Małe miejscowości turystycznymi perełkami Warmii i Mazur

Warmia i Mazury to region pełen niezwykłych miejsc, w tym małych miejscowości, z których wiele pozostaje nieznanych szerszej publiczności. Aby to zmienić, postanowiliśmy publikować na naszym portalu artykuły o najciekawszych wsiach w regionie. Mogliście przeczytać już o Srokowie z magicznymi uliczkami, Siemianach położonych nad najdłuższym jeziorem w Polsce, Glaznotach, w których można poczuć klimat "małych Bieszczad" czy Lwowcu, który może pochwalić jedną z większych kolonii bociana białego. Teraz odsłaniamy kolejną turystyczną perełkę, a mowa o Kurzętniku.

Kurzętnik dawniej był miastem, dziś to wieś pełna atrakcji

Kurzętnik znajduje się w powiecie nowomiejskim, na terenie historycznej ziemi lubawskiej. Jest to wieś przepięknie położona na wysoczyźnie morenowej z załamaniem nad pradoliną rzeki Drwęcy, na zróżnicowanej wysokości od 142 do 85 metrów n.p.m. Niewiele osób wie, że od około 1330 roku do 1905 roku posiadała prawa miejskie. I chociaż je utraciła, dziś ma do zaoferowania więcej niż mogłoby się nam wydawać.

Co warto zobaczyć w Kurzętniku?

Główną atrakcją Kurzętnika jest całoroczna wieża widokowa na Kurzej Górze, która ma ponad 35 metrów wysokości i wykonana jest z robinii akacjowej. Różnica wysokości między szczytem budowli a stacją dolną wynosi około 70 m. Na szczyt wieży prowadzi ścieżka o długości ponad 2000 metrów, wyposażona w wiele tarasów widokowych. Umieszczono na nich instalacje edukacyjne opowiadające historię średniowiecznego Kurzętnika i okolic. Na Kurzej Górze znajdziemy również ośrodek narciarski z najdłuższą trasą zjazdową w północnej w Polsce, trzema zróżnicowanymi trasami narciarskimi, zimowym parkiem rozrywki dla dzieci oraz szkółką narciarską.

Miłośników historii natomiast z pewnością zainteresują cenne zabytki, które zachowały się we wsi. Najważniejszym są ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego w XIV wieku przez kapitułę w Chełmnie. Poza tym warto zwrócić uwagę na założenie urbanistyczne Kurzętnika (między ulicami Zamkową, Kościelna, Okólną i Drwęczną, wraz ze wzgórzem zamkowym oraz domami i kościołem pw. Św. Marii Magdaleny).

W Kurzętniku znajdziemy również ścieżkę dydaktyczną połączoną z drogą krzyżową i amfiteatrem, który oprócz funkcji kulturalnych stanowi także punkt widokowy na panoramę całej miejscowości i rozległą dolinę rzeki Drwęcy.

Olsztyn Radio ESKA Google News
QUIZ: Czy ta wieś leży w woj. warmińsko-mazurskim?
Pytanie 1 z 10
Wybierz wieś z woj. warmińsko-mazurskiego:
Eska Summer City Olsztyn. Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo w Gołdapi!