Według najnowszych danych ze stycznia 2024 roku w Polsce mamy 1 013 miast, z czego 50 leży w województwie warmińsko-mazurskim. Największym miastem w tym regionie, biorąc pod uwagę powierzchnię, jest oczywiście stolica Warmii i Mazur. Olsztyn zajmuje bowiem 88,3 kilometrów kwadratowych. Na drugim miejscu jest Elbląg (79,8 km kw.), natomiast trzecia pod względem powierzchni jest Iława (21,9 km kw.).
Miasto o najmniejszej powierzchni w warmińsko-mazurskim
Mało kto jednak wie, które miasto w województwie warmińsko-mazurskim jest najmniejsze. To Bisztynek położony w powiecie bartoszyckim. Zajmuje powierzchnię jedynie 2,2 kilometrów kwadratowych. Bisztynek powstał w miejscu dawnej pruskiej osady Strowangen. Początkowo jako wieś o nazwie Schönflies ("piękny strumień"). Nazwa ta jednak nie przyjęła się, a w 1385 roku w czasie lokacji - już jako miasta - nazwano miejscowość Bisztynkiem (niem. Bischofstein - "kamień biskupi"). Nazwa miasta wiąże się z największym głazem narzutowym w województwie warmińsko-mazurskim, zwanym diabelskim kamieniem. Znajdziemy go przy ul. Kolejowej - w pobliżu Szkoły Podstawowej.
Ogromny głaz narzutowy w Bisztynku owiany legendą
Co ciekawe, z kamieniem tym wiąże się ciekawa legenda o trzynastym synu okolicznego drwala. Jak głosi, ojcem chrzestnym tego dziecka miał być diabeł, któremu obiecano oddać je na służbę po ukończeniu 24. roku życia. Gdy chłopiec dorósł, zdecydował się jednak zostać kapłanem. Rozwścieczony diabeł cisnął ze złości kamieniem w chwili odprawiania mszy prymicyjnej przez niedoszłego sługę. Mówi się także że diabelski kamień spełnia życzenia. W tym celu należy dwukrotnie obejść go dokoła, zaczynając od charakterystycznego pęknięcia. Ważne, by poruszać się zgodnie ze wskazówkami zegara i cały czas myśleć o swoim życzeniu.