Ostrykół – malutka wieś na Mazurach
Ostrykół to malutka wieś położona w gminie Prostki, w powiecie ełckim, nad rzeką Ełk. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1522 roku, gdy zapisana jako Prostke Melkienn pojawiła się w spisie podatkowym. Lokację na prawie chełmińskim otrzymała w 1548 roku, jako Ostrokola. Z dokumentów wynika jednak, że istniała już przed 1538 rokiem – książę Albrecht Hohenzollern nadał wtedy ziemię m.in. mieszkańcom Ostrykóła. W krótkim czasie przy murowanym kościele wybudowano wiejską szkołę, a parafia, która powstała w 1538 roku, powiększała nieustannie zasób biblioteki. Niestety, w 1656 roku podczas najazdu tatarskiego wieś wraz z kościołem i biblioteką została doszczętnie spalona. W 1920 roku zlikwidowano tutejszą parafię, a w 1938 roku zmieniono nazwę wsi na Scharfenrade.
Zabytkowy kościół, który przetrwał wieki
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został odbudowany po pożarze i dziś stanowi wyjątkowy zabytek, jeden z nielicznych tego typu w regionie. Wzniesiony w 1667 roku, jest barokową budowlą całkowicie wykonaną z drewna. W 1876 roku do świątyni dobudowano zakrystię, a w 1933 roku całość poddano gruntownej renowacji. Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez ludność wyznania katolickiego.
Wnętrze kryje cenne elementy barokowego wystroju: ołtarz główny z 1683 roku, organy z 1799 roku, empory, ambonę oraz belkę tęczową. Szczególną uwagę przyciąga unikalny świecznik z głową jelenia z około 1700 roku. Tuż przy wejściu znajduje się natomiast tablica w języku niemieckim, upamiętniająca mieszkańców wsi poległych podczas I wojny światowej. Poza tym na terenie posesji kościelnej znajduje się dąb – pomnik przyrody, o wysokości około 30 m i grubości 5 m.
Obecnie kościół należy do Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Prostkach.
