To jedna z głównych ulic Olsztyna. Przebiega aż przez pięć osiedli
Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego to jedna z głównych ulic Olsztyna. Rozciąga się od placu Jana Pawła II, gdzie krzyżują się ulice Pieniężnego, 11 Listopada i 1 Maja, do wschodnich granic administracyjnych miasta. Ulica przebiega przez teren pięciu osiedli: Śródmieścia, osiedla Kościuszki i osiedla Mazurskiego, a także stanowi granicę pomiędzy osiedlami Pojezierze i Kormoran. Jej długość wynosi około 3,8 km.
W czasach Prus Wschodnich, aleja nosiła nazwę Kleeberger-Straße (ulica Klebarska), bo prowadziła w kierunku wsi Klebark Mały. Z kolei w czasach PRL-u nosiła miano al. Zwycięstwa.
W ciągu ostatnich lat arteria ta przeszła ogromną metamorfozę, a to za sprawą m.in. inwestycji tramwajowej. Znajdują się przy niej główne budynki olsztyńskich instytucji, w tym: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, olsztyński oddział Narodowego Banku Polskiego, urząd skarbowy, Rejonowy Urząd Pracy, Areszt Śledczy, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, na które składa się IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie i Gimnazjum nr 4, Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki, Centrum Handlowe „Aura” czy Centrum Handlowe „Dukat”. To właśnie przy al. Piłsudskiego znajduje się także stadion miejski Stomilu, Hala Widowiskowo-Sportowa „Urania”, a także planetarium, galeria BWA oraz biblioteka multimedialna Planeta 11.
Idąc al. Piłsudskiego, dotrzeć można także do Urzędu Miasta w Olsztynie czy na plac Xawerego Dunikowskiego, na którym stoi kontrowersyjny Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, który potocznie jest nazwany szubienicami.
Przez ulicę biegną trasy 14 linii autobusowych, w tym jednej nocnej. Są to linie numer 101, 105, 106, 107, 109, 110, 111, 113, 117, 120, 126, 128, 305 oraz N01. Przejeżdżają tędy także tramwaje linii 1, 4 i 5.
Aleja Piłsudskiego na starych zdjęciach. Tak wyglądała ponad 100 lat temu
Dawna Kleeberger-Straße przez ostatnie lata znacznie zmieniła swoje oblicze. Na starszych zdjęciach można zobaczyć m.in. kamienice, które już nie istnieją. Zobaczcie, jak ta arteria prezentowała się wiele lat temu. Niektóre fotografie mają ponad 100 lat!