Ten krzew to hit wśród działkowców! Posadź go w odpowiednim miejscu, a owoce obrodzą jak szalone

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostka

Ten krzew to hit wśród działkowców! Posadź go w odpowiednim miejscu, a owoce obrodzą jak szalone

2024-03-18 7:28

Ten krzew robi furorę w tym roku wśród działkowców. Choć przez lata był niedoceniany, w końcu dostrzeżono jego atuty. Roślina stanowi alternatywę dla borówki amerykańskiej. Gdy posadzi się ją w odpowiednim miejscu, to owoce obrodzą w kilogramach. O jakim krzewie mowa i jak go się pielęgnuje? Odpowiedź poniżej.

Przez lata była tępiona, teraz działkowcy ją kochają

Świdośliwa przez lata była niedoceniana, a nawet tępiona, ze względu na inwazyjny charakter. Działkowcy chętniej sadzili borówkę amerykańską, która jednak prosta w pielęgnacji nie jest, a zasadzona w nieodpowiednich warunkach nie obradzała w owoce. Świdośliwa lamracka, która wyglądem przypomina borówkę, już teraz jest hitem wśród działkowców i ogrodników. Krzew ten bowiem ma wiele zalet. Wiosną zachwyca pięknymi kwiatami, a latem kusi smacznymi i zdrowymi owocami. A to nie koniec jej walorów.

Jak wygląda świdośliwa?

Krzew ten przekona do siebie wielu, nawet tych, którzy nie mają ręki do roślin. To za sprawą łatwej uprawy. Świdośliwa jest wytrzymała na warunki atmosferyczne. Niestraszny jej mróz, a nawet niewielka susza. Przetrwa nawet atak szkodników. Jest idealna niemal do każdego ogrodu. Krzew nie osiąga dużych rozmiarów, choć jeśli się go nie przycina, to może urosnąć do rozmiarów niewielkiego drzewa. Maksymalna wysokość to 10 metrów. Znosi cięcia i można go sadzić jako pojedynczą roślinę lub jako, np. żywopłot.

Świdośliwa kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Wtedy na gałęziach pojawiają się grona, kwiaty. Owoców można się spodziewać pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Choć jest odporna na wiele czynników, najlepiej sadzić ją na glebach umiarkowanie wilgotnych, ale nie na stale podmokłych. Przyjmie się też na glebach żyznych i piaszczysto-gliniastych. Krzew bardzo dobrze czuje się w miejscach słonecznych lub półcieniach, ale długotrwała susza może mieć negatywny wpływ na roślinę, więc warto ją regularnie i obficie nawadniać. W innym wypadku owoców może być mniej.

Owoce świdośliwy są zdrowsze niż borówki!

Świdośliwa ma bardzo zdrowe i soczyste owoce w kolorze ciemnoczerwonym łatwo można pomylić z borówką, jednak jej owoce są znacznie słodsze, mają porzeczkowo-jagodowy aromat i są bardzo zdrowe. Zawierają wiele składników odżywczych, m.in. antocyjany, witaminy z grupy B, błonnik czy potas. Można je jeść prosto po zerwaniu z krzaczka oraz jako przetwory, np. dżemy, powidła i syropy. To także świetny dodatek do ciast i deserów.

Warto ją stosować w czasie jesienno-zimowym, gdy panuje większa zachorowalność na przeziębienie i grypę, świdośliwa działa wspomagająco na organizm, wzmacnia odporność i niweluje osłabienie i stany zmęczenia. Dzięki dużej zawartości magnezu i potasu, zaleca się ją stosować przy problemach z sercem i układem krążenia. Ma również pozytywny wpływ na cerę i skórę. Działa przeciwstarzeniowo, zwalczając wolne rodniki. Warto jednak pamiętać, że owoce pojawiają się na krzaczkach dopiero po 3-4 latach od zasadzenia krzewu.

Beszamel - owoce mało znane

Najdziwniejsze rośliny świata. Jedna przypomina Dartha Vadera z Gwiezdnych Wojen! [GALERIA]